Vanaf deze plekonderaan de fietsbrug bij de Draaiomsdreef is in de zomer dit gezicht op deze Zutphense kantoren te zien. Het stedelijk karakter is in tegenstelling met de andere kant van de Den Elterweg. maakt wordt voor ruimtelijke ordenaars. Naast het landelijke plan Belvedère wordt provinciaal gewerkt aan cultuurhistorische waardenkaarten, maar - voor ons interes sant - plaatselijk aan Cultuur Historische Effect Rapportages" (CHER's). Hier zou wellicht een werkterrein kunnen liggen voor onze Historische Vereniging! Om de cultuurhistorische factor in plannen tot zijn recht te laten komen, is niet al leen goede wil nodig bij de deelnemers - ook de nodige expertise en een alerte buitenwacht. Dat laatste zijn wij onder anderen. De cultuurhistorie zou juist een inspiratiebron kunnen vormen bij de vorm geving, en zou daarvoor al in een vroeg stadium ingebracht dienen te worden, bij voorbeeld door publicaties in ons blad. Een goed voorbeeld: de groengordel tussen Zutphen en Warnsveld Een voorbeeld dat tot nu toe, min of meer behouden is gebleven is het lage gebied tussen Zutphen en het oude dorp Warns veld, cultuurhistorisch een interessant ge bied. Het is vanouds een overstromingsgebied van de Baakse Overlaat. Twee kolken zijn de stille getuigen van het vele water dat door de ijzeren bruggen geperst moest worden wanneer het hoog water was. Verder lag hier de verdedigingslinie van Zutphen, die nu gesloopt is - maar waar van een plattegrond bij het vonder over de Berkel hangt. Het is het gebied waar Sir Philip Sidney in 1586 om het leven is gekomen, waar een oud klooster heeft ge staan, waar in 1829 de begraafplaats is aangelegd en waar - last but not least - het monumentale dorpsaanzicht van Warnsveld te zien is met maar liefst vijf monumenten, de Overtuin en de monu mentale meidoornhagen. Om gevrijwaard te worden van ad hoe be slissingen over sectorbelangen zou zo'n ge bied toch wel wat meer erkenning behoe ven dan alleen maar "agrarisch gebied". 51 nxumliï'

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 5