Het is de vraag of aantastingen van ons cul tuurhistorisch erfgoed altijd wel zo nodig zijn - of er geen andere mogelijkheden gevonden konden of kunnen worden. Ruimtelijke ordening Voor zulke probleemstellingen nu is de ruimtelijke ordening tot ontwikkeling ge komen: ordening van de verschillende claims op de ruimte. Drie ministeries heb ben het plan Belvedère opgesteld voor de landelijke integratie van de cultuurhistorie in de ruimtelijke ordening. Wat heeft het eigenlijk voor nut, die cul tuurhistorie? Het plan Belvedère schrijft erover: "Het behoud van en het benutten van cultuurhistorische kwaliteit zorgt voor identiteit, informatie, inspiratie en inko men", ook wel de 4 i's genoemd. Het komt neer op innovatie met een historisch ecologische basis, waarbij alle sectoren aan de orde komen, namelijk die sectoren die allemaal raakvlakken hebben. De herindeling van Nederland als culturele onderneming Aan dit onderwerp van Monumentenzorg en ruimtelijke ordening was de Nationale Monumenten Studiedag op 26 maart 1999 gewijd. Een inspirerend gebeuren. Het landschap verandert wel door de vele claims op de ruimte, maar het is de kunst deze goed in te passen in het historisch gegroeide landschap. En wel zodanig dat de bestaande kwaliteiten tot hun recht blijven komen! Niet zo van: "Hé, daar ligt een stukje 'lege' grond en - nota bene - met een prachtig uitzicht! Daar kunnen we mooi een woonwijk of flats neerzetten." De gemeente gaat er op in en de burgers zwijgen. Goede informatie nodig Daarvoor is wel nodig, dat de cultuurhisto rische informatie beter toegankelijk ge- De vijver op de hoek van de Den Eiterweg en de Draaiomsdreef; de foto dateert van 17 mei 1999. 50 f' TV n*-' - - SA

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 4