J. Ph. Laman Trip Het landelijk thema van de Open Monumentendag in september dit jaar was "monumentaal groen". De heer Laman Trip uit Warnsveld heeft het thema uitgewerkt in een overzicht van wat er op dat gebied gebeurtniet gebeurt en zou moeten gebeuren. Het thema nodigt uit tot iets anders dan (weer) de historische gebouwen op zich. Nu was er ook aandacht voor parkenplantsoenenbegraafplaatsenhistorische tuinenlandgoederen en buitenplaatsenja hele landschappelijke structuren. Een combinatie van beide - monumentale gebouwen en monumentaal groen - vin den we bijvoorbeeld op landgoederen en buitenplaatsen, waaraan juist onze om geving zo rijk is: de Voorst, 't Velde, 't Wa- liën, Hackfort, Suderas en Welgelegen met de Overturn - om er maar enkele te noemen. Daarnaast zijn er ook monumentale bomen in onze steden en dorpen, waarvan de Bomenstichting een inventarisatie heeft gemaakt. Enkele daarvan zijn genoemd in het boek van Gerrit de Graaff, Monumentale bomen in Nederland. In Zutphen is dat onder an dere een zwarte populier aan de Badhuis weg als bakenboom voor de scheepvaart, een paardekastanje aan de Ijsselkade, een hemelboom (Ailantheus altissima) aan het Lunetteplein en een trompetboom aan de Grote Gracht. En niet te vergeten de bomen op de Oude Begraafplaats aan de Warnsveldseweg. Maar ook een bezoek aan de Overtuin - als die open is - met zijn honingboom (Sophora japonica) uit ongeveer 1835, het oudst geregistreerde exemplaar in Neder land, die in augustus bloeit, is de moeite van een bezoek meer dan waard. Van monumentale bomen naar monumentale landschappen In deze bijdrage zou ik willen pleiten voor belangstelling voor "monumentale land schappen". Onze vereniging specialiseert zich tot dusverre vooral op documentatie van historische gebouwen en op archeolo gie. Het zou denkbaar zijn onze aandacht uit te breiden, wanneer we daarvoor men sen vinden, die erover kunnen schrijven. Ik denk bijvoorbeeld aan de Oude Begraaf plaats en de Overtuin; maar er is nog wel meer: het Berkelgebied en de groene gor del tussen Zutphen en Warnsveld. Er over schrijven kan bijdragen tot de erkenning en het behoud van dit stuk cultuurhisto risch erfgoed. Het is een landelijk probleem Met de erkenning van zulke historische landschapsstructuren als monument is het niet zo rooskleurig gesteld. Ze worden gauw bedreigd. Er worden plannen opgesteld voor sector- belangen, zoals woningbouw en wegen, die "ergens" moeten komen. Die noodzaak is dan zó groot dat ze ergens worden ge situeerd, waar "plaats" is, waarbij dan niet altijd aandacht is voor andere sectoren. In een waardevol landschap, zoals het Berkelgebied waar een woonwijk werd ge pland en bij een oude Berkelarm in Warns veld een brandweerkazerne. In de groene gordel tussen Zutphen en Warnsveld kwam de Den Elterweg met flats en een brand weerkazerne. Als deze gordel de stadsas van Zutphen zal worden zoals is verwoord in Visie 2020 wordt helemaal het om gekeerde van een groene gordel bereikt. 49 Monumentaal groen, cultureel erfgoed en waakhonden

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 3