betalen omdat hij de freule, die was op gesloten op 't Velde, niet met rust heeft kunnen laten. Een ander gevolg van deze affaire is ge weest dat haar ouders Judith hebben ont erfd. Hoofdstuk 3 bestrijkt de periode 1 770 1 792 en gaat over "Heren van stand". Het mooie is ook hier dat er iets verteld wordt over Judith of haar familie en dat het in een breder perspectief van de ge schiedenis geschilderd en beschreven wordt. Zodoende komen we meer aan de weet over broer Gerrit van Dorth en de familie Schimmelpenninck van der Oije (achterin zit een uitklapbare genealogie van deze twee families). De moeder van Judith was een Schimmelpenninck van der Oije. Uitgebreid maar niet storend gaat de schrijfster in op de relatie tussen het Oranjehuis en de familie Van Dorth. Die beschrijving is vooral nodig om later te laten zien wat die band betekende: de ja ren van de Franse Tijd naderen. Hoofd stuk 5 gaat dan ook over "De omwente ling, 1795-1 797". Voor de Gelders adel breken slechte tijden aan. Financieel gaat het slecht met de bewoners van 't Velde, die ook regelmatig op huis Harreveit te vinden zijn. Op pagina 110 begint een stukje dat laat zien waar de titel van het boek vandaan komt. Een schitterend verhaal dat je van A tot Z geboeid blijft lezen. Vooral als ze vloekend en tierend de mannen bij het huis weg houdt. Het gaat over de open bare verkoop van 't Velde. Vader Jan zit diep in de schulden en het gaat bergaf waarts. Judith is op 22 november 1 799 doodge schoten op bevel van de 'Bloedraad'. Dat is in Winterswijk gebeurd. Vanwege haar sympathie voor de Oranjes. De eerste be schuldiging luidt dan ook dat zij van de toren van huis Harreveld een oranje vlag heeft laten wapperen. Een mooi boek, dat geschiedenis bevat van onze streek, maar vooral van de om geving Zutphen en Warnsveld, met uitge breide verwijzingen naar de andere plaat sen waar de familie mee te maken heeft gehad. Het boek is niet alleen voor ro manlezers de moeite meer dan waard. Ook de historici doen er goed aan dit boek te lezen. Goed gedocumenteerd en royaal voorzien van toelichting, zonder opdringerigheid. Daarom mijn complimenten ook voor Hermine Manschot. Ik heb haar heel wat keren bij ons zien lezen in de bronnen. Daar vind ik het nodige van terug. En dat is nu leuk bezig zijn met geschiedenis, met historisch onderzoek. Als je dan de pen kunt hanteren zoals zij, dan is het re sultaat aan alle kanten 'om de pet voor af te nemen!' Hermine Manschot-Tijdink, 'Een allerneete- ligst c ar acte 7Het leven van Judith van Dorth (1747-1799). Fagus, Aalten, 1999. 224 blz.; met bijlagen, literatuur en index. ISBN 90-70017-33-4. Prijs: 49,50.

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 23