Jaap C. Riemens U hoeft zich geen zorgen te maken: voorzover ik weet heb ik geen karakter dat lijkt op wat hierboven staat. Het is de titel van een boek dat dit jaar verscheen bij uitgeverij Fagus in Aalten en het gaat over het leven van Judith van Dorth. Een adellijke dame die leefde van 1747-1799. Het boek staat op naam van Hermine Manschot-Tijdink uit Doetinchem. Na een vluchtige lezing - hoe gaat dat met nieuwe boeken - blijft het gevoel bij "dit is een goed boek, dat neem ik mee op vakantie." Dat is niet gebeurd. Ik heb er pas in oktober, deze maand dus, tijd voor gevonden. Maar eerlijk is eerlijk: het leest als een trein en tot in de kleine uur tjes ben ik blijven lezen. Zo boeiend en onderhoudend schrijft Hermine Man schot. Meestal wil ik tegen het einde van het boek iets kwijt over de opmaak, het for maat, etc. De buitenkant. Het is alleen al om te zien een prachtig boek. Een verras send formaat, royaal gedrukt, d.w.z. dat er voldoende wit op de pagina's is ver werkt om het een rustig en prettig uiterlijk te geven aan de lezer. Bovendien komen de plaatjes en foto's zo goed tot hun recht. Het leeslint maakt het tot een boek dat je gemakkelijk ter hand neemt. Je weet waar je gebleven bent. Maar dat weet de aan dachtig lezende lezer natuurlijk ook zon der dat lint. Wat mij betreft: een compliment aan de uitgever. Het boek is chronologisch ingedeeld en begint met de familie Van Dorth die een kindje laat dopen in de (huidige) Marti- nuskerk van Warnsveld. Een pentekening en de inschrijving in het doopboek illus treren de beschreven handeling. Zoiets nodigt meteen uit tot verder lezen. De dopeling is Judith, de hoofdpersoon uit dit boek. Al gauw gaat het over de herkomst van de familie Van Dorth: de Duitse tak Van Dorth is van oorsprong een familie die afkomstig is uit het graaf schap Zutphen. Judiths vader is ook van "duitsen bloede" en komt van het huis Horst. De verwikke lingen die zich hebben voorgedaan wan neer haar grootvader is overleden, wor den boeiend verteld. Hoofdstuk 2 gaat over de vrijages van Ju dith. Dat begint al op haar negen tiende., wanneer zij een affaire du coeuF heeft met Engelbert Gerhard Johan Crook- ceus, een Zutphense advocaat. Deze is drie jaar vóór die vrijage begon in Zutphen komen wonen "in de Nieuw- stad". Wij zeggen in Zutphen altijd op de Nieuwstad, hoewel het gewoon een straatnaam is en niet meer een stad(sdeel). Tegelijk wordt de opvoeding van Judith beschreven en wel op zo'n manier dat je, als je nog nooit op huis 't Velde (bij Warnsveld, daar woonde de familie) ge weest bent, je een voorstelling kunt ma ken van het interieur. Het drama van de angst dat hun dochter Judith geschaakt zou worden door haar minnaar wordt levendig beschreven. Een historische roman van de eerste orde! De mislukte schaking leidt ertoe dat Judith naar een 'beterhuis' wordt gestuurd in Delft. Men kan zich voorstellen dat de verliefde Judith hét gesprek van de dag was in Zutphen. De minnaar, Crookceus wordt beboet wegens zijn ongeoorloofd gedrag. Dat ge beurt in 1 770. Hij moet 150 stadsponden 68 'Een allerneeteligst caracter;

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 22