stroom aan particulieren geleverd. Gedu rende het gehele jaar 1945 blijft een rant soenering van kracht. Na 1945 Na de oorlogsperiode stijgt de verkoop van stroom gestaag. Veel tijd en energie wordt gestoken in het repareren van de schade. Daarnaast wordt begonnen met de plaatsing van elektrische straatlan taarns in nieuwbouwwijken. De be staande gaslantaarns blijven voorlopig in gebruik. Begin 1952 wordt een proef ge nomen met verlichting door H.P.L. met kleurcorrectie. De proef voldoet aan de verwachting en besloten wordt de nieuwe straten rond het Stationsplein ermee uit te rusten. In het Staatsliedenkwartier komen lantaarns met fluorescentieverlichting van 2 x 20 W. Eind september worden de eer ste lampen in bedrijf gesteld. In de Wii- helminalaan wordt een proef genomen met ronde buislampen van 40 W. Ook deze proef voldoet. Per 1 januari 1955 gaat het beheer van het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf over naar de Gamog. Het jaar 1955 staat in het teken van de elektrificatie van de straatverlichting. Door de omschakeling van stadsgas op aardgas moeten de nog aanwezige 609 gaslantaarns vervangen worden. Van het Rijk wordt een bijdrage van 285.- per gaslichtpunt ontvangen. De benodigde apparatuur wordt volgens plan afgeleverd zodat bij de overschakeling van stads- naar aardgas tegelijkertijd de nieuwe straatverlichting in gebruik kan worden gesteld. Voor deze verlichting wordt in het totaal 40.357 meter kabel gebruikt. Het aanta lichtpunten bedraagt eind 1955 1.348 en het verbruik 10.202.160. kWh. In 1956 wordt in het kader van de feest- week de Ijsselbrug met zo'n 1.500 lamp jes verlicht. Tijdens de Jaarbeurs van het Oosten wordt in de omgeving van de Bui tensociëteit een prachtige parkverlichtïng aangebracht. Enkele jaren daarna gevolgd door een floodlight verlichting. Hiermee worden oude gebouwen en monumenten in een feestkleed gestoken. Een fraaie fon tein in de Grote Gracht accentueert het geheel. Het begin van de jaren zestig staat in het teken van de uitbreiding en modernisering van het net. Diverse oude kabels worden vervangen door nieuwe en er wordt over geschakeld van 216/125 naar 380/220 volt. De laatste omschakeling is op 8 no vember 1962 bij de familie Jurriëns aan de Coenensparkstraat 12 Ter bevordering van het vreemdelingen verkeer worden in het kader van de feest- week en de Jaarbeurs van het Oosten de Ijsselbrug en de Berkelruïne feestelijk ver- icht en krijgt de beeldengroep op de hoek van de Molengracht en het Stations plein in 1963 een permanente verlich ting. n de loop der jaren worden de voorzie ningen, zowel de transformatorgebouwen als het hoog- en laagspanningsnet, verder uitgebreid. Op 1 juni 1968 wordt overge gaan van een tweemaandelijkse naar een jaarlijkse meteropneming. In de jaren daarna wordt het net steeds uitgebreid en gemoderniseerd. n 1973 krijgen de werknemers een brief van hun directie waarin wordt meege deeld dat het college het Gemeentelijk Elektriciteitsbedrijf, waarover de Gamog het beheer en de administratie voert, thans niet wil overdragen aan de P.G.E.M. Deze mededeling wordt met vreugde ontvangen. Zij hebben het best naar hun zin en gaan liever niet over naar een nieuwe werkgever. De verhouding tussen elektriciteits- en gasmensen is al tijd uitstekend geweest. Er is nooit een elektrische vonk in de gasbuis geweest die explosief heeft gewerkt. n het midden van de jaren tachtig wil het college af van het Gemeentelijk Energie bedrijf. Na lang onderhandelen met Ga mog en P.G.E.M. wordt in de raad van 24 juli 1989 het principebesluit genomen over te gaan tot verkoop. In dat besluit wordt gesteld dat de gemeente geen over- 64

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 18