Jan Kreijenbroek In de vorige aflevering van dit tijdschrift stond het eerste gedeelte van de geschiedenis van het elektrisch lichtin Zutphen. Het eindigde met de aansluiting van de Hoven (1927) op het elektriciteitsnet. In dit afrondende artikel gaat het over de P.G.E.M. en het eigen beheervan het elektriciteitsbedrijf. In de gemeenteraad is er eindeloos over gepraat. Het artikel eindigt met de verkoop van het gemeentelijk bedrijf in 1989. Naar de P.G.E.M. Zoals we gezien hebben besluit de raad in november 1927 de levering van elek triciteit onder te brengen bij de P.G.E.M. Op zondag 1 april 1928 om 8.17 uur vindt die omschakeling plaats. Om dat mogelijk te maken moeten in het verdeel station aan de Deventerweg enkele werk zaamheden verricht worden. Om de on derbreking tot enkele minuten te kunnen beperken levert de P.G.E.M. tijdens de werkzaamheden ongemeten elektriciteit aan de gemeente Zutphen. De overname gebeurt zonder enig ceremonieel. Het college deelt op 1 6 april 1928 aan de raad mee dat de overeenkomst waarbij aan de N.V. Electriciteitsfabriek de IJssel- centrale het beheer van het Gemeentelijk Elektriciteitsbedrijf is opgedragen tegen het eind van het jaar afloopt. Nu de stroomlevering per 1 april aan een andere maatschappij is overgedaan vindt het col lege het niet nodig het bestaande be heerscontract te vernieuwen. Zij stellen voor het beheer zelf ter hand te gaan ne men. De discussie in de raad gaat hoofd zakelijk over de vraag: wat is goedkoper? De raad vindt dat er te weinig gegevens beschikbaar zijn voor een goede keus en houdt de zaak aan. In mei komt men er op terug. Een raadslid stelt voor om het beheer in handen van de P.G.E.M. te ge ven. Deze zal het beheren voor 8.000- per jaar. Begroot is dat eigenbeheer 15.000.- kost. De raad blijft echter ver deeld en de zaak wordt nogmaals aange houden. In juni bevestigt de P.G.E.M. dat zij het beheer inderdaad voor genoemde prijs kan uitvoeren. De wethouder laat daarop weten dat de raming van het ei gen beheer aan de hoge kant is. Bij nader inzien wordt het bedrag op 12.000-ge raamd. Met 10 voor en 7 tegen gaat de raad nu akkoord met "eigen beheer". In eigen beheer De raad moet nu ook een besluit nemen over: de huisvesting, de inrichting van de administratie, de salarisregeling en derge- ijke. Dat voorstel wordt op 10 september behandeld. Met de overeenkomst tussen de IJsselcentrale en de P.G.E.M. zijn ook de diverse gebouwen mee overgegaan. Nu de gemeente besloten heeft het bedrijf in eigen beheer te nemen moet zij voor een ambtswoning met kantoor zorgen. Het terrein naast de tegenwoordige cen trale ligt daarbij het meest voor de hand. Voor de bouwkosten wordt een krediet van 15.000.-gevraagd. Na aanbeste ding wordt het werk gegund aan de laag ste inschrijver, de fa. G.J. ten Elze voor 14.099.-. De woning en het kantoor worden in december 1929 opgeleverd. Om in de tussentijd door te kunnen wer ken mag de gemeente de bestaande ge bouwen tijdelijk gebruiken. 61 Elektriciteit in Zutphen (2)

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 15