Prins Hendrik Loge Op 20 november 1887 werd vanuit Am sterdam in Zutphen de Prins Hendrik Loge no. 3 opgericht. Deze loge, een on derdeel van de Nederlandse Jurisdictie van de Independent Order of Odd Fel lows (I.O.O.F.) kreeg echter nauwelijks voet aan de grond. De afstand Amster- dam-Zutphen was in die dagen zo groot, dat contacten met de initiatiefnemers zeer moeilijk waren. In een (leerzaam) gedenkboek, dat werd uitgegeven ter gelegenheid van het gou den jubileum van de I.O.O.F. in Neder land op 29 maart 1927 staat: De Amsterdamse Propagandacommissie had zich veel opofferingen getroost maar toen die haar te zwaar werden en zij de huur van het op haar naam staande lokaal opzei de, was daar me het lot der Prins Hendrik Loge no. 3 beslist en ging de Loge over tot abso lute rust. Er werden nog wel verschillende po gingen in het werk gesteld om de Loge uit haar doodsslaapte wekkenmaar I die pogingen leidden niet tot enig resultaat. Toen in november 1892 Broeder Mr. I.T. Philips als OCGS - zeg maar landelijk voorzitter - in functie kwam werd deze Zutphense Loge voorgoed begraven. De Prins Hendrik Loge heeft in Zutphen dus maar kort bestaan. Het begin van deze eeuw Op de een of andere wijze bleef deze Orde in Zutphen en omgeving toch men sen aantrekken. Zij vonden onderdak bij de op 25 augustus opgerichte Veritas Loge no. 10 te Deventer. In het hierboven geciteerde gedenkboek staat: wordt er na het mislukken van de eerste Loge in Zutphenpas in 1923 melding gemaakt van een Odd Fellow- club in Zutphen. Vanuit de Deventer Veritas Loge no. 10 wordt de oprichting van die Club gestimu leerd. De Odd Fellowclub kreeg de naam Graafschap. De bijeenkomsten werden gehouden in een kamer van het toenmalige Piktouw- huis aan de Spiegelstraat. Later verhuisde de Club naar de Negro, het latere restaurant "De Hollandsche Tuin" aan de Markt. Uit deze Club ontstond, in initiatief van de Broederen Geertsema, Jansen en Wassink op 28 april 1928 de Graafschap Loge no. 52 der I.O.O.F. Marspoortstraat Door overschrijving van alle in Zutphen en omgeving wonende leden van de Veritas Loge naar de Graafschap Loge kon gestart worden met 23 leden. Eén van hen, Broeder W. Elzas, was eigenaar van het pand Marspoortstraat 10. Aan hem is het te danken dat de Graafschap Loge no. 52 vanaf haar oprichting in dit pand is gehuis vest. Sinds 1 maart 1969 is het pand definitief in het bezit van de Loge. Het 75-jarig bestaan hoopt de Loge te vie ren in 2003. De toegangsdeur tot de loge.

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 14