minkte verschijningsvorm die tot op heden gehandhaafd is. Niet lang na de verhoging is in het rechter deel de oorspronkelijke verdiepingsvloer gesloopt en vervangen door een tweetal enkelvoudige balklagen op een hoger en lager niveau waardoor er dus een extra woonverdieping gecreëerd wordt. Grote aantallen van de bij de sloop vrijkomende brede eiken vloerdelen zijn hergebruikt en vormen vertikaal geplaatst op de tweede verdieping en op zolder de scheidings wand tussen de beide huisdelen. Deze delen zijn gemiddeld zo'n 40 cm breed en ruim 3 cm dik. Op de tweede verdieping is deze wand bij de recente restauratie ge spaard gebleven. Deze houten wand en grote delen van de zolderbalklaag zijn voorzien van oorspronkelijke opschriften en tekens. Namen van personen die hier waarschijnlijk in de jaren 1940-1945 kortstondig verbleven vormen de meerder heid. Er zijn echter ook oudere opschrif ten aangetroffen waarvan de oudste uit 1 701 dateert. Dit betekent voor de eerder beschreven verhoging tevens de laatst mogelijke datering 4. De huidige verdiepingsvloer in het linker deel lijkt pas in de 19e eeuw aangebracht te zijn. Dendrochronologische datering Door het Nederlands Centrum voor Den drochronologie/Stichting RING is op initia tief van D. de Vries van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een aantal houtmonsters genomen voor een dendro chronologische datering 5. Deze methode van dateren is gebaseerd op vergelijking van het jaarringen patroon met een be kende referentiecurve. Er zijn in totaal zes monsters genomen waarvan slechts één monster uit de achterste muurstijl van de langsondersteuning van het voorhuis een niet geheel significante datering van de Overzicht eiken scheidingswand geheel opgebouwd uit secundair toegepaste eiken vloerdelen. 56

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 10