Roel Stegeman Roel Stegeman kwam een bijzonder boek op het spoor. Vol feesten en vrolijke taferelen. Ze hebben betrekking op allerlei steden en plaatsen en hebben één ding gemeen: het zilveren regeringsjubileum van koning Willem III. Deze bijdrage is een lang citaat uit dat boek. Het laat zien dat Zutphen feest viertook als er geen leden van het Koningshuis aanwezig zijn. Vorig jaar ging Zutphen volledig uit haar dak, toen koningin Beatrix en prins Claus met tien familieleden onze stad aandeed voor de viering van koninginnedag. Een unieke gebeurtenis, die zijn weergave niet kende. Nooit eerder hadden zoveel leden van het Huis van Oranje onze stad aangedaan. Nooit eerder waren zij het middelpunt van één groot volksfeest. Opvallend was dat, hoewel er een strak draaiboek was samengesteld, hier op di verse locaties van werd afgeweken. Sinds prins Maurits in 1592 op doorreis Zutphen aandeed, zijn er vele bezoeken van leden van ons vorstenhuis gevolgd. Om er enkele te noemen: Prins Frederik Hendrik en prins Willem II woonden in 1644 de landdag te Zutphen bij. In 1675 was om deze zelfde reden prins Willem III naar onze stad gekomen, in 1 766 hield prins Willem V hier zijn 'blijde incomste'. In 1861 kwam koning Willem III naar Zutphen om de eerste steen van de spoor brug over de IJssel te leggen. In 1897, dus ruim 100 jaar geleden, wa ren koningin-regentes Emma en prinses Wilhelmina te gast bij het Oude- en Nieuwe Gasthuis, waarbij zij tevens een bezoek brachten aan St. Walburgiskerk. In 1946 zou koningin Wilhelmina voor de vierde en tevens laatste keer Zutphen aandoen, waarbij zij een krans legde bij het oorlogsmonument aan de IJsselkade1. Maar dat Zutphenezen en Zutphenaren geen Oranje-vorst in hun midden hoeven te hebben om een groots Oranjefeest te vieren, getuigt het Gedenkboek der Na tionale Feestviering van den 12den Mei 1874 van P.J. Andriessen uit 1874. Dit 'Gedenkboek' bevat een gedetail leerde omschrijving van de feesten die overal in Nederland werden gevierd ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsju bileum van koning Willem III (181 7 1890), koning der Nederlanden en groot hertog van Luxemburg 1849-1890. In het voorwoord schrijft Andriessen dat nooit tevoren een grotere aanhankelijk heid van het Nederlandse volk aan het Huis van Oranje is betoond. In 1874 schaarde zich het gehele volk om de troon van Willem III. Het was een uiting van 't nationale gevoel, dat, dankbaar voor de weldaden, genoten gedurende een tijdperk van vijfentwintig jaar vrede, er behoefte aan gevoelde, zich om den troon van koning Willem Hl te scharen, die gerust Willem den Goeden mag worden genoemd. Zo gaan de lofbetuigingen aan koning Willem III nog een tijdje door. Waar het mij echter nu om gaat, is u de letterlijke tekst door te geven van de festiviteiten in Zutphen op die 12e mei 1874: ZUTPHEN Zutphen, 't zoo heerlijk gelegen Zutphen, 31 Groot Oranjefeest ïn Zutphen

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 9