graaffunctie, dus van de dodenakker, maar ook door de veranderende func ties van de bebouwing rond dat kerk hof: van kapittelimmuniteit werden het kannunikenhuizen, vandaar ging het via burgerlijke woonsteden weer naar bestuurlijke functies; het stadhuis is een kwartslag gedraaid, en het grafelijk hof, waar alles om begonnen was, is geheel verdwenen; er is geen vismarkt en geen stadspoort meer, en de haven voor die poort heeft haar handelsfunc tie verloren; de adel houdt het ook a voor gezien, alleen juristen lopen nog steeds bij bosjes op het plein rond - maar in een oud bestuurscentrum als Zutphen vormen die, samen met de kerk, dan ook de rode lijn door de ge schiedenis; zoals we de kerk thans zien heeft ze dus weinig meer gemeen met de mid deleeuwse ruimte erin en eromheen, en toch bekleedt ze symbolisch de zelfde plaats, helpt ze ons de stad te beleven als een stad met geschiedenis, geeft ze historisch en esthetisch diepte aan het stedelijk bewustzijn en laat ze zien dat alles wat mooi is en genot geeft tijd nodig heeft om te groeien. Het is een misvatting te denken dat ge schiedschrijving geen emoties mag tonen. Bij de uitoefening van hun ambacht moe ten de historicus, de archeoloog en de kunsthistoricus weliswaar zuiver en streng te werk gaan, legenden van gege vens onderscheiden, wensdenken van de resultaten van kritisch onderzoek schei den. Maar in het verhaal dat ze vervol gens op grond van hun onderzoek gaan vertellen mag, ja moet iets van hun bezie ing meeklinken, van hun empathie, hun invoeling in het verleden, in wat mensen van toen bezielde om hun geloof mate rieel gestalte te geven in zo'n prachtige en kostbare kerk, om hun stad te verbeel den in dat bouwwerk met zijn vele func ties. De Sint-Walburgiskerk staat - nee, niet als een huis, want huizen zijn ver gankelijk - maar als een kerk, een mate rieel en tegelijk symbolisch gebouw dat de continuïteit en de geestelijke waarden 29

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 7