behouden wordt de overeenkomst toch opgezegd. Dit om nieuwe onderhandelin gen mogelijk te maken. In de loop van het jaar wordt ook het pompstation van de waterleiding door middel van een hoogspanningsleiding en Iaagspanningskabel aangesloten. Contracten In juli 1923 stemt de raad in met ver lenging van het contract met de IJsselcen- trale voor een bedrag van 8.000.- per jaar. Hoewel dit bedrag fors hoger is dan het oorspronkelijke, is het volgens het college toch voordeliger dan "eigen be heer". De hoogst noodzakelijke uitbrei ding van het aantal transformatoren kan door leveringsmoeilijkheden niet door gaan. In de daarop volgende jaren breidt het net zich steeds meer uit. Wel moet telkens even pas op de plaats gemaakt worden omdat de benodigde materialen niet altijd even vlot binnenkomen. In 1925 zijn er in totaal 2.219 aansluitingen die samen 1.412.084 kWh afnemen. Een voorstel om over te stappen van de IJsselcentrale naar de Provinciale Geider- sche Electriciteits Maatschappij (P.G.E.M.) wordt in de raad van 21 no vember 1927 behandeld. In het voorstel staat onder meer dat de destijds ver leende vergunning voor het leggen en hebben van ondergrondse elektrische sterkstroomgeleidingen in de Rijksweg van Zwolle naar Zutphen tijdelijk is ver leend omdat het departement van Water staat de bevoegdheid had, als het alge mene belang dat vergde, de concessiege bieden anders in te delen. De IJsselcentrale en de P.G.E.M. zijn het nu eens geworden over de overdracht van de kabel Deventer-Zutphen en van het plaat selijke onderstation. Het college vraagt de raad machtiging te geven tot het tekenen van een dergelijke overeenkomst. Daarbij wordt ervan uit gegaan dat de gemeente "haar uitsluitend recht van stroomlevering binnen haar grenzen ten allen tijde be houdt". De raad besluit conform het voorstel. Aansluiting van de Hoven Als in 1927 de Hoven eindelijk aangeslo ten wordt op het elektriciteitsnet komt een einde aan jarenlang touwtrekken en een soort koehandel over het al dan niet aan sluiten op het elektriciteitsnet. Al in oktober 1921 vragen bewoners, winkeliers, land bouwers en het bestuur van de Coöpera tieve Aan- en Verkoop Vereeniging aan het gemeentebestuur aangesloten te worden. Een ingesteld onderzoek wijst uit dat de kosten globaal 20.000 - zullen bedragen. Als er voor 4.000.- stroom afgenomen wordt is het rendabel. Het college vraagt daarom een garantieafname aan de Coöpe ratieve. Die wil of kan dat blijkbaar niet, want op 22 februari 1922 ontvangt de raad opnieuw een brief. Nu ondertekend door een kleine honderd Hovenaren. Daarin wordt gevraagd "de Hoven ook te laten profiteren van het genot en gemak dat elek trisch licht geeft". De brief wordt voor pre advies in handen gesteld van het college. Begin mei krijgt de al eerder genoemde vereniging een brief waarin wordt aange boden over te gaan tot aansluiting mits de vereniging zich garant stelt voor 1.500.-. Daarmee begint de koehandel pas goed. In augustus 1923 komt nogmaals een brief binnen met zeer veel handtekeningen en weer wordt die in handen van het college gesteld. In juni, augustus en oktober 1924 wordt door raadsleden telkens gevraagd hoe het staat met de aansluiting van de Hoven. Even zo vaak wordt een ontwij kend antwoord gegeven dat weer even zo dikwijls door de raad wordt geaccepteerd. Op 19 december komt er weer een brief met handtekeningen binnen, die op de 22e weer in handen wordt gesteld van het college voor advies. Nu wel met het verzoek van de raad "zo krachtig moge lijk mee te werken om de elektrificatie van de Hoven spoedig te laten plaats vinden". Inmiddels is in de Hoven een "Comité tot het verkrijgen van elektriciteit in de Hoven" opgericht. Deze vraagt op 19 februari 1925 waar het antwoord blijft op de brief van 19 december 1924. Op vragen van raadsleden zegt de voor- 44

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 22