staat bij de leden grote belangstelling. In december blijkt echter dat dit plan finan cieel toch niet haalbaar is. IJsselcentrale Op 1 december 1909 belegt de Zutphen- sche Handelsvereniging een bijeenkomst in de Casinozalen waarvoor tamelijk veel belangstelling bestaat. Een vertegenwoor diger van de N.V. Electriciteits Werken die gevestigd zal worden in Voorst geeft een uiteenzetting over de voor- en nade len van elektriciteit. Uiteraard vindt hij de voordelen ver uit steken boven de nadelen. Maar ook nu blijkt weer dat de gemeente bang is om inkomsten via de gasfabriek mis te lopen. De volgende dag wordt in een uitgebreid artikel in de krant betoogd dat het aanbod van deze firma geen oplossing biedt voor de stad. Aan het einde van dat jaar introduceert het adviesbureau Hofstede Crull en Wil link uit Hengelo (O) bij verschillende kleine en middelgrote gemeenten in Gel derland en Overijssel het idee te komen tot een "stroomleveringonderneming". Na een groot aantal vergaderingen en heel veel heen en weer gepraat besluit de raad op 7 augustus 1911 het college te machtigen om met Zwolle en Deventer de 'IJsselcentrale'' op te richten waaraan Zutphen voor 100.000 - zal deelnemen. In april 1913 wordt bij onderhandse aan besteding door de N.V. IJsselcentrale, on der voorbehoud van koninklijke goedkeu ring, de levering van hoog- en laagspan ningsnetten gegund aan de Kabelwerke Dr Cassirer en Co te Charlottenburg. De raad besluit in april een stuk grond aan de Deventerweg te verkopen voor de ves tiging van een verdeelstation. Aanvankelijk zal dit rechts achteraan zijn bij de heuveltjes. Later wordt het be sluit teruggedraaid en wordt het station ongeveer halverwege deze weg aan de linkerkant gebouwd. De grondprijs be draagt 4 - per m2. Voor eventuele uit breiding moet 300 m2 beschikbaar blijven. De aanbesteding en gunning vinden in mei 1914 plaats. De bouwer is de Fa. Th. Jansen in Apeldoorn; de kosten bedragen 21.560,-. Op 2 juni wordt met de bouw begonnen. Aansluitingen Begin januari 1915 wordt de aansluiting tot stand gebracht tussen de IJsselcentrale en het onderstation. Daarmee is het plaat selijke net voltooid. Dat is eerder dan de netten in Deventer en Zwolle. De aan sluitingen in de stad zullen eind februari, begin maart gemaakt worden. Verwacht wordt dat begin april de leve rantie kan beginnen. Dat lukt want in de krant van 9 april staat dat de werkzaam heden nu zover gevorderd zijn dat be gonnen kan worden met het onder span ning zetten van de transformatoren en de leidingen. Als dat gereed is wordt direct begonnen met het aanleggen van de bin nenleidingen in de aan te sluiten huizen. Voordat regelmatig stroom geleverd kan worden volgt er eerst nog een proefpe riode waarin de stroom voor kortere of langere tijd onderbroken kan worden. Daarom zal de stroom die tot 19 april verbruikt wordt, niet berekend worden. Het bedrijf ondervindt door de oorlogs toestand2 grote moeilijkheden. Kabels zijn zowel in het binnen- als het buiten land moeilijk te krijgen. Het aantal aan sluitingen in Zutphen bedraagt op dat moment 42. De voedingskabel uit Zwolle naar Zutphen, onder een spanning van 10.000 volt, wordt hier in het onderstation door een olieschakelaar van 200 ampère ge voerd. Deze schakelaars zijn zo ingericht dat ze bij een zekere overbelasting auto matisch uitschakelen. Een dergelijke schakelaar is ook aangebracht in de kabel die de gemeente Zutphen van stroom voorziet. Het onderstation is heel praktisch inge richt. Er is een dienstwoning voor de be drijfsleider met daarachter het kantoor. Het pand wordt door een brandvrije deur, van ijzer en asbest, gescheiden van het eigenlijke onderstation. Bij brand sluit deze deur automatisch. In de ruimte achter het kantoor staan de 40

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 18