Jan Kreijenbroek Jan Kreijenbroek is in de geschiedenis van "het licht" gedoken, hij laat in dit artikel zijn licht schijnen over elektriciteit. Elektriciteit en licht liggen immers dicht bij elkaar. De geschiedenis van "stroom" in Zutphen is ongeveer een eeuw oud. Reden genoeg om terug te kijken en de grote lijnen in het verhaal nog eens te lezen misschien met een glimlachmisschien met een diepe frons tussen de ogen. Op zijn verzoek heeft de redactie de tijdsvorm gehandhaafd, zoals hij dat had aangegeven. Onderzoek Op voorstel van negen leden van de ge meenteraad moet het college (van burge meester en wethouders) in mei 1898 des kundigen laten onderzoeken of er in Zutphen plaats is voor een elektriciteits centrale. Dit in verband met de toestand van de gasfabriek en met het oog op het belang van de gemeente en de toekom stige verbruikers van elektriciteit. Het col lege moet een plan aanbieden aan de raad, compleet met kostenplaatje en ad vies. De capaciteit van de gasfabriek is op dat moment niet langer toereikend en de raad wil, ondanks het verzet van de verantwoor delijke wethouder, weten of de invoering van elektriciteit het gasverbruik zover kan terugdringen dat er voorlopig geen nieuwe gasfabriek hoeft te worden gebouwd. In het uitgebrachte rapport worden di verse mogelijkheden nader toegelicht. Zo wordt opgemerkt dat alleen gasmotoren of stoommachines in aanmerking komen voor de opwekking van elektriciteit. Als mogelijke vestigingsplaatsen noemt het rapport een paar panden in de buurt van de gasfabriek op de IJsselkade of in de buurt van de veemarkt. Over het al of niet rendabel zijn worden verschillende berekeningen getoond. Deze zijn afhanke lijk van het aantal af te nemen kilowatturen. De raad behandelt dit rapport van de fa. H.H. Geveke en Co op 3 oktober van dat zelfde jaar. Omdat er te veel onzekerhe den zijn of het opwekken van elektriciteit wel of niet haalbaar is én omdat er geen zekerheid is over de rentabiliteit van de dynamo's, stelt het college voor om toch maar een nieuwe gasfabriek te gaan bou wen. Dit voorstel wordt met tien stem men voor en zeven tegen aangenomen1. De eerste elektriciteit in Zutphen Toch komt er voor de eeuwwisseling op beperkte schaal elektrisch licht in Zutphen. Want op 6 juni 1899 meldt de Zutphensche Courant at het bestuur van het Oude en Nieuwe Gasthuis heeft be sloten de gebouwen van het krankzinni gengesticht elektrisch te gaan verlichten. In het voormalig Ruitershofje, dat kort daarvoor door het gasthuis is aangekocht, zal de benodigde apparatuur geplaatst worden. De krant meldt op 26 november 1901 dat er plannen bestaan om de ijsbaan van de Zutphensche IJsvereniging - toen nog in het Coenenspark - elektrisch te gaan ver lichten. De gemeente heeft de benodigde vergunningen voor de aanleg van de ka bel onder het spoor door al afgegeven. De kosten zullen door middel van een le ning bestreden worden. Voor het plan be- 39 Elektriciteit in Zutphen (1)

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 17