kant; daarna begeven we ons eerst naar de komediezaal, daarna eens naar de Buitensocieteit, en dan naar de Manége, waar vauxhals worden gehouden en tal van dronken op 't Vorstelijk huis worden uitgebracht. En, terwijl we van 't eene ge bouw naar 't andere wandelen, bemerken we, dat verschillende buurtcommissiën, gedachtig aan het spreekwoord: "Men moet het ijzer smeden, terwij! het heet is," met hun iiluminatiën niet hebben wil len wachten tot morgenavond, en dus zoodra de avond is gevallen, hun licht hebben ontstoken. Donderdag avond verlichting en vuur werk, 't laatste opgeluistterd door de mu ziek van Mettray. De eerste (de verlich ting) voldeed beter dan het laatste ('t vuurwerk), waarvan men, volgens 't pro gramma, vijfmaal meer verwacht had. En hiermede eindigde het Zutphensche kro ningsfeest. Eer we van Zutphen scheiden, kunnen we niet nalaten, gewag te maken van een ei genaardig, aandoenlijk feest, hetwelk in 't gesticht voor krankzinnigen gevierd werd, en dat zeker om zijn bijzonderheid wel de aandacht onzer lezers waardig is. Reeds lang te voren hadden vele ver pleegden den wensch geuit, ook den I2den Mei te vieren, en 't was daarom, dat het bestuur van 't gesticht, in overeen stemming met de geneesheeren, besloten had, daaraan gevolg te geven. De ver pleegden zelf hadden uit eigen beweging de zalen met groen versierd, ja kleine ee repoorten aangebracht, en verkeerden in een feestelijke stemming, die niet weinig verhoogd werd, toen de feestelijkheden den avond van den 11 den Mei geopend werden door de opvoering van een tweetal tooneelstukjes, door de leden van een liefhebberijtooneel uit Zutphen; ter wijl de leerlingen van Nederlandsch Met tray de pauzen aanvulden door de tonen hunner muziekinstrumenten, en aan de 200 gesticht-bewoners intusschen verver- schingen werden rondgedeeld. Maar Dinsdag was de eigenlijke feestdag. Op verscheidene plaatsen in de ruime tuinen waren kraampjes opgeslagen ter verkrijging van ververschingen, wijzerta- fels op de manier van tombola, ja zelfs een poppekast was er, die voor de lief hebbers haar kunsten vertoonde, 's Mor gens optochten in de tuinen, waaraan de mnziek van Mettray luister bijzette en de bestuurders, geneesheeren, beambten en onderscheidene genoodigden deelnamen, alles, met de gebruikelijke insignes op de borst, velen met vlaggen in de hand en onder 't zingen van vaderlandsche liede ren. Jammer maar, dat men spoedig de opene lucht moest verlaten en zijn toe vlucht nemen tot de zalen, waar echter de pret werd voortgezet. Na het middag maal concert door de kapel van Mettray en 's avonds een extra souper. Den volgenden dag had het trekken der tombola op de wijzer-platen plaats, en werden er zoo meer dan tweehonderd prijzen door de verpleegden getrokken. Tot aan 't vallen van den avond bleven zij in de tuinen, van tijd tot tijd nationale of andere liederen aanheffende. Inder daad eere aan de bestuurders en genees heeren, die de ongelukkigen, welke het edelste missen dat God den mensch ge schonken heeft, zulk een paar gelukkige dagen deden doorleven, en hen, die door hun positie uitgesloten zijn van de sa menleving, hebben doen deelen in de al- gemeene feestvreugde. Tot zover de uitgebreide beschrijving van een groots feest. Een feest dat, zonder de aanwezigheid van koning Willem III, vrij wel ongekend was. In 1998 werd een dergelijk feest her haald, met dit verschil dat nu het gehele Koninklijk Huis, koningin Beatrix, prins Claus en alle mogelijke troonopvolgers, wel aanwezig waren. Noten 1 Gegevens ontleend aan Bert Looper en Anette C.J. de Lange, Oranje in Zutphen 1989. 35

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 13