we twee keer tegen; op het gewelfvak en op de grafsteen, in één van de kwartier wapens van het echtpaar Bushof, name lijk van de vrouws kant: Iseren/Caelsack. Dit geeft duidelijk aan dat de familie naam van Juttes moeder Kaelsack was. Rijk en vermogend Toen hij in 1493 trouwde, moet kerk meester Herman Bushoff al een welge steld man geweest zijn. Een jonge man zal hij toen niet meer geweest zijn, wel was hij op dat moment al rijk en een suc cesvol zakenman. In de regesten lijst van het Oud Archief Zutphen lezen we bij re gestnummer 1249 dat op 12 november 1487 de procurator ten bate van Harman- nus Busschoff iemand voor het gerecht daagt 'betreffende een schuld van zeven tig gulden'. In die regestenlijst staat de naam Bushoff nog vaker vermeld. Zo vin den er op 30 april 1499 ingewikkelde transacties plaats tussen hem en het stads bestuur over de verkoop van stukken land. Ook hierbij ging het om een aan zienlijk bedrag, namelijk 1250 gouden Rijnsche guldens, die Bushoff aan de stad betaalde. Bushoff was dus ook rijk genoeg om bo vengenoemde gewelfschilderingen te fi nancieren en zijn jonge bruid een be hoorlijke morgengave van '200 olde schilden' te schenken. In 1503 was hij de stichter van 'het altaar' in de St.-Walburgiskerk, samen met zijn vrouw en Antonis Sterins (over wie mij niets bekend is; haar naam wordt vermeld in Van der Aa, onder 'Zutphen'). Met het stichten van een vicarie was een behoor lijk geldbedrag gemoeid. Veronderstel dat De data op de grafsteen vertellen ons dat Herman Bushoff 19 jaar eerder dan zijn vrouw, in 1504, overlijdt. Op grond hier van lijkt mij het veronderstellen van een aanzienlijk leeftijdsverschil niet onte recht. Voeg daarbij dat hij zes jaar vóór zijn huwelijk met Jutte Yseren al een vor dering van 70 gulden heeft lopen op een stadgenoot! Gesteld nu dat Jutte Iseren, toen ze de (veel) oudere Hermannus Bushof trouwde, zo'n 18 jaar oud was, dan zou ze rond 1475 geboren zijn. Nemen we een leeftijdsverschil van minimaal 15 jaar, dan zou Herman Bushoff ca. 1460 of iets eerder geboren kunnen zijn. Veel aannemelijker is het jaar 1450, gezien de hierboven genoemde vordering. Een Morgengave is een som geld die een man aan zijn echtgenote gaf op de morgen na de huwelijksnacht. De oor sprong van een dergelijke gift vinden we bij het sluiten van een morganatisch huwelijk, waarbij de man aldus zijn vrouw voorziet van een eigen kapitaaltje. In het Zutphense morgengavenboekje, waarin de namen van zowel de gevers als de ontvangers van zo'n 'morgengave' opge tekend werden, staat de volgende notitie: 1493 'Voer Arnt Yseren en H end riek Kaelsack geff Hermannus Busshoff Jutte Yseren 200 olde schilden ut oer en Zo zien we dan dat het echtpaar Bushoff- Yseren trouwde in 1493. Hij heette Her man, en zij Jutte. Op grond van de be schikbare gegevens zouden we kunnen veronderstellen dat Herman Bushoff de gene is geweest die zijn jonge vrouw als 'de sibylle van 18 jaar' vereerde. Misschien wel, omdat zij voorspeld had dat er een wonder zou plaats vinden - wat ook daadwerkelijk gebeurd is. (Overigens vindt men in de Sibyllijnse Orakels veel vaticinia ex eventu, dat zijn voorspellingen van gebeurtenissen die recentelijk hadden plaats gehad. Hoe pre ciezer de 'voorspelling', hoe nauwkeuriger het tijdstip van de opschriftstelling daar van te bepalen is. 4 Een Morgengave

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 6