stemt namelijk precies overeen met de periode waarin deze gewelfschilderingen aangebracht zouden kunnen zijn. In één van de dwarsbeuken staat zelfs de datum waarin de bouw van deze toevoeging aan de kerk klaar was, 1499. De graven in de kerk De overlijdensdata van Herman en Jutte zijn ook bekend, net als de namen van hun wederzijdse ouders. We weten ook waar ze in de St.-Walburgiskerk begraven werden. Op de gravenkaart van 1683, die in het Stadsrachief bewaard wordt, zien we dat het graf van kerkmeester Boshoff (de naam werd nog wel een verschillend ge schreven, wat wellicht te wijten was aan de uitspraak van de "u"; de spelling van de naam Bushof kan overigens in 1683 al heel goed Boshoff geweest zijn) bijna pre cies lag onder schildering van de sibylle van 18 jaar. Ik denk dat dit geen toeval is geweest. Er waren trouwens meerdere "Boshoff'-graven naast elkaar. Op de steen van Herman en Jutte, die niet bewaard is gebleven, stond dit te lezen: Ao. 150426-11starf Herman Bushof kerkmeester en stifter des altaars. Ao. 15238-10starf joffer Jutte Iseren sijn huisvrou. Terzijde: inderdaad werden de vicarieën van de H.H. Ludgerus, Paulus, Cunera en Walburgis op 3 april 1503 gesticht door Herman Beushof, jutte Beushoff en Antonia Sterins; zie hiervoor Van der Aa, Geographisch Woordenboek. Zou de aanleiding voor deze stichting het tienjarig huwelijksfeest van het echtpaar Bushoff geweest zijn? Midden op de grafsteen stond hun allian tiewapen (Bushof/lseren), en in de hoeken twee kwartierwapens van de ouders van het echtpaar (rechts Bushof/... en links Iseren/Caelsack) in de hoeken. Het betrof hier waarschijnlijk een familiegraf. De grafzerk zelf bestaat niet meer, maar wordt beschreven door de al eerder ge noemde Muschart. Hermannus Bushoff gaf zijn morgengave aan Jutte Iseren te overstaan van Arnt Yseren en Hendrick Kaelsack - haar vader en haar oom? Het Kaelsack-wapen komen G c w h 3 f H

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 5