H.W.G. Schooten-Olthof Niet alles wat over de geschiedenis van de St.-Walburgiskerk is uitgezochtkwam terecht in het boek dat vorige maand verscheen. Eén van de niet gepubliceerde artikelen is onderstaand spannend verhaalgeschreven door de nu in Voorburg wonende mw H. Schooten-Olthof. Een spannend verhaalwant wie een speurtocht begint naar een vrouw van 18 lentes jongafgebeeld in een eeuwenoude kerkkomt op die tocht van alles tegen wat óók mogelijk zou kunnen zijn. In één van de gewelfvakken van het zui- derdwarspand van de St.-Walburgiskerk zien we de halffiguur van een leuk jong meisje afgebeeld. Als je goed naar haar kijkt zou hier wel eens sprake kunnen zijn van een portret. Je vraagt je af: wie was zijEr blijken méér gegevens in het Stadsarchief van Zutphen over haar be waard gebleven te zijn dan je op het eer ste gezicht zou vermoeden en het is waarschijnlijk ook mogelijk haar identi teit te achterhalen. Wat is er over haar hekend en wie gaf opdracht om het portret van de sibylle van 18 jaar op het gewelf te schilderen? Om te beginnen haar uiterlijk. Ze heeft golvend, half lang, (donkerblond) haar dat hangt tot op de schouders. Ze is ge kleed in een blauw, geel afgebiesd, mouwloos manteltje. Hieronder draagt ze een beige jurkje met witte manchetjes aan de mouwen. Haar muts heeft de kleur van haar jurk en is met blauw afge zet. Het half-figuurtje is geplaatst in een lotus bloem - een manier van schilderen die we vaker tegen komen in de 16e eeuw. Ze oogt volkomen verschillend van de andere sibyillen, die veel meer op fanta siefiguren lijken dan de 18-jarige. Zij ziet er uit als een inwoonster van het 16e- eeuwse Zutphen. Een portret dus van ie mand van vlees en bloed. Rechts van haar lezen we Sibil la, en links van 18 jaar. Haar naam is niet onder de witkalk tevoorschijn gekomen en we we ten op dit moment evenmin of die er ooit gestaan heeft. Was zij de sibylle valde re- ligiolam (zeer godsdienstig), zoals die in Von Schedel's Liber Chronicarum voor komt en die bij deze geschiedschrijver ook naamloos was? Haar rechterhand wijst naar een band, waarop een spreuk te lezen staat: De do den zullen opgewekt wordende doven zullen horende blinden zullen zien en de stommen zullen spreken. Een voor spelling van de wonderen die Christus op aarde zou doen. (Marcus 7:37). Zou er een speciale reden geweest kun nen zijn om juist dit meisje in de catego rie van de sibyllen - zieneressen - op te nemen? De sibylle van 18 jaar wijst met haar rechterhand naar de spreuk, alsof ze wil zeggen: "Dat heb ik jullie toch al ge zegd. De zieke zal genezen!" Wie was de persoon die het portret van de 18-jarige sibylle liet schilderen? In het gewelfvak naast de 18-jarige zien we de figuren van de evangelist Johannes en van de apostel Matthias. Bij beide af beeldingen zijn wapenschilden aange bracht. Bij Johannes hangt het grootste van de twee wapens. Het is een alliantie wapen, waarvan een deel (een klauw met korenaren) gevoerd werd door de 1 De sibylle van achttien jaar

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 3