Jaap Riemens In 1998 verscheen dan, aan het begin van de zomer, het lang verwachte boek over het Huis Hackfort te Vorden. Wie op dit boek zat te wachten, moest geduld heb ben, want het verscheen heel wat later dan gepland was. Maar dat wachten wordt beloond. Ruim 250 pagina's tonen het Huis Hackfort zoals dat in al z'n facetten bewaard gebleven is. Deze pa gina biedt te weinig mogelijkheden om diep in te gaan op de inhoud van het boek. Daarom een enkele opmerking. Het verfrissende van dit boek is de brede opzet, waarbij vooral het natuurlijke as pect opvalt. Daarnaast krijgt de lezer een fikse hoeveelheid genealogie te verwer ken. Het hoofdstuk van Verbeek en Ahoud over het Huis en zijn bewoners tot 1800 laat zien dat het heel leuk kan zijn. Bijkomend verschijnsel is dan dat er twee auteurs aan gewerkt hebben, en wel op een zodanige manier dat dat niet herken baar is wanneer je het leest. Nadeel is dat je het idee krijgt dat er te weinig historie schuilgaat achter de genealogie. Dat geldt overigens voor meer hoofdstukken uit dit boek. Maar wie geïnteresseerd is in de bouwge schiedenis, vindt een uitgebreid hoofd stuk in dit boek. Het is goed toegankelijk voor niet-ingewijden in bouwhistorie. Eén van de aardigste hoofdstukken vind ik zelf die van Faber. Hij laat zien dat het heel goed mogelijk is - op afstand - te schrijven over de laatste bewoners van het Huis. Zijn bijdrage over "de laatste generatie Van Westerholt" begint rond de eeuwwisseling en eindigt in 1981Je komt onder de indruk van het vele werk dat verzet werd om dit alles zo te kunnen beschrijven. Minder enthousiast ben ik over de vorm geving. Deze moet modern aandoen, maar toont rommelig, soms overdreven. Onder elk kopje wordt een tekentje ge zet. Dat stoort. Wat ook storend overkomt is de manier waarop bijschriften bij foto's zijn geplaatst. Het geheel heeft iets van een mengeling tussen een standaardwerk, dat vooral klassiek is, en een modern ogend 20e-eeuws boek. Iets dat niet hele maal geslaagd is. Kleurenfoto's wisselen de zwart/wit af drukken af en de fraaie stofomslag maakt het natuurlijk goed. Het is in meer dan één betekenis natuurlijk een mooi boek. F. Keverling Buisman (red.), Hackforthuis en landgoed. Rijksarchief in Gelderland/Stichting Matrijs, Utrecht. 256 blz.; prijs 49,90. ISBN: 90 5345 121 8. 21 'Natuurlijk is het een mooi boek

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 23