St. Gereori en St. Victor de derde pijler van het schip aan de noordkant. Volgens de redeneringen hiervoor gefor muleerd en op grond van de volgorde van de Acta Visitation is moet dit altaar tegen de vijfde pijler van het schip aan de noord kant hebben gestaan. De schildering tegen deze pijler is merk waardig. Een late voorstelling van 'de koperen slang' is over twee figuren heen geschilderd. De linkse daarvan is een bis schop. Dit zou St. Martinus kunnen zijn. De iconologie verzet zich hier niet tegen. St. Martinus wordt vaak afgebeeld als ridder te paard die zijn mantel deelt met een arme, naakte man, maar wordt ook afgebeeld als bisschop. De rechter figuur is geïnterpreteerd als een St. Georgius door Ter Kuile, maar Kiezebrink zag er een St. Margaretha in. Ook ik ben geneigd om er een vrouwenfiguur in te zien. Dit zou dan in lijn zijn met de patrocinia van dit altaar. Bron vermeldingen: 1381: Wijnaendts van Resandt, 120, OAZ inv.nr. 278. koop jaarrente, vicaris heer Johan Gelys 1571: Hattink, 84, vicarius S. Martini d. Andreas a Luchteren, residet, Corpus circiter xx flor SAZ, vicarieën, Martinus altaar 23o vicarie S. Agnes Volgens de redeneringen hiervoor gefor muleerd en op grond van de volgorde van de Acta Visitationis moet dit altaar tegen de westkant van de noordelij ke vierings pijler hebben gestaan. De schilderingen bieden geen aanknopingspunt, maar ook geen strijdigheden. Bron vermeldingen: 1571: Hattink, 84, vicarius S. Agnetis D. Carol us de Aerssen, residet. Corpus habet propriam domum et circiter xxv flor 1603: SAZ, vicarieën Tot zover een poging tot plaatsbepaling van de 23 vicarieën die in de Acta Visitati on is zijn genoemd. Een rondvraag vol on zekerheden. De al eerder genoemde Schenk geeft naast de al genoemde alta ren, nog de volgende altaren: 24. Bartholomeus Van dit altaar is geen enkele plaatsaan duiding bekend of af te leiden. Bron vermeldingen: 1304: Meinsma, 1905, gesticht, aflaat i.v.m. wijding 1565: genoemd Lindebom, pag, 220, "sub patronatu Comitis Zuthpaniensis 25. Crispinus Bron vermeldingen: 1537: KBK, nr 1 (1537) 1. schoenmakers altaar in nieuwe werk 1552: KBK, 4 (1552), in nieuwe werk 26. Joost en Ewold Bron vermeldingen: SAZ, vicarieën, Joost en Ewold altaar 27. Elfdusent Maagden Bron vermeldingen: 1339: SAZ, vicarieën, Elfduizend maagden altaar 1427: SAZ, vicarieën, Elfduizend maagden altaar 28. Maria en Walhurga Het is denkbaar dat dit hetzelfde altaar is als altaar nr. 14 van de Acta Visitationis vanwege het Walburga patrocinium dat ook daar voorkomt. Een probleem is dan wel dat we drie stichtingdata hebben. Nadere bestudering van de stukken kan hier wellicht licht op werpen. Bron vermeldingen: 1501SAZ, vicarieën, Maria en Walburga altaargesticht (schrijffout van Schenk?) H. Maagd en Walburga 1510: Tadama, TR. nr. 11 76, stichting vicarie H. Maagd en St. Walburga 18

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 20