De Walburgiskerk is een kerk met veel kapellen. Dat maakt deze prent uit 1744 wel duidelijk! volk werd gehouden en het had dus een van de functies van een huidig parochie altaar. Deze volgorde doet vermoeden dat de visi tatoren, komende van het hoogkoor, door de kerk zijn gelopen, door de viering, rechtsom door het noordertransept, via de kooromgang van noord naar zuid, door het zuidertransept en mogelijk de zuider- dwarskapel, de huidige Annakapel, ver volgens van oost naar west langs de altaren die tegen de pijlers tussen middenschip en zijbeuken stonden, naar de toren, ver volgens van west naar oost langs de altaren tegen de pijlers tussen middenschip en noorderzijbeuk naar het noordertransept. In deze rondgang was het altaar van het H. Kruis het tweede altaar van de opsom ming. Het stond in de viering. Het altaar van St. Michaël was het vierde altaar in de opsomming. Het moet ge staan hebben op de plek waar nu nog de schildering van St. Michaël te zien is, nl. in de eerste kapel aan de noordzijde van de kooromgang. Dit is inderdaad de vierde denkbare plek voor een altaar. De derde denkbare plek, ertussenin, zou dan de oostwand van het noordertransept zijn, "onder de kogel" en onder het wandbord met het Onze Vader. De altaren van de Vier Leraren en St. Christoffel en O.L.V. be vinden zich dan inderdaad op de achtste en negende mogelijke plaats, als we er vanuit gaan dat zich in de vierde kapel geen altaar bevond, vanwege de daar aanwezige kooringang, en dat in de door gang tussen kooromgang en Raadskapel geen vicariealtaren stonden. Deze plek ken komen exact overeen met de schilde ringen van de vier kerkvaders (Leraren) in de vierde kapel aan de zuidzijde van de kooromgang. Deze schilderingen kunnen rechtstreeks in verband worden gebracht met de altaren van de Vier Leraren en van St. Christoffel en O.L.V. waarvan de plaat sen uit de bronnen bekend zijn. Een rondgang langs de altaren Hieronder worden de altaren van de kerk besproken. We beginnen met het hoofd altaar van het kapittel, vervolgens het altaar 9

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 11