mijn vader op het idee gekomen, doordat hij van horen zeggen en/of ergens in had gelezen dat de inventaris van een pud- dingfabriek te koop werd aangeboden. Het kan zijn dat aan de inventaris de naam 'De Padvinder' verbonden was. Navraag bij de tegenwoordige Neder landse Vereniging van Fabrikanten van Puddingpoeder te Leiden heeft niets op geleverd; het archief was niet meer aan wezig over de jaren waar het hier om gaat. Ook een oproep in Cens Nostra en op de internet-site van het Stadsarchief hebben tot nu toe niets opgeleverd. Weinig is bewaard gebleven van pud- dingpoederfabriek 'De Padvinder': alleen een naam op een gevel, enkele schriften met recepten voor de bereiding van pud dingpoeders, ijspoeder en bakpoeder; een ontwerp voor een verpakking van bak meel met de bekende padvinder en en kele kleine gebruiksvoorwerpen zoals een maatglas, een schep en uit later jaren een suikerzakje. In mijn bezit is verder een plaatjesalbum, dat waarschijnlijk dateert van vóór 1940. In dit Verzamel-album met leerzame beschrijving van plaatjes BloemenGroenten en Visschen konden gekleurde plaatjes geplakt worden. Die plaatjes waren verpakt bij 'Padvinder' pudding, maïzena en cacao. Dit album is een uitgave van Philips reclamehandel in Amsterdam, die 'eigen' albumuitgaven verzorgde voor vele bedrijven en plaatse lijke winkeliers in heel Nederland (zie: Catalogus van Plaatjes Albums uitgege ven door Nederlandse bedrijven, P. Gooijaers, Sint-Michielgestel). Het is bijna niet voor te stellen hoeveel soorten pudding en aanverwante produc ten er in die tijd bestonden. In het schrift met recepten voor de bereidingswijze van puddingpoeders worden genoemd: puddingpoeder (met suiker), chocolade-, frambozen-, amandel- en citroenpudding, vanillesuiker in zakjes van 10 gram, maizena (250 gram), zelfrijzend bakmeel, frambozen sauspoeder, Alaska ijspoeder (met suiker), Mont-Blanc ijspoeder (zonder suiker), populair ijspoeder (zonder suiker), Ready en Mocca ijspoeder, frambozen ijspoeder (met en zonder suiker), populaire pudding voor 5 cents pakjes a 50 gram, All Ready pudding, amandelgriespudding, roompoeder, ijspoeder, cakemeel, vlapoeder, -custard, Butterschotch, vanille griesmeel. Uit een boekje met nog meer recepten komen nog de volgende soorten: vanille-, sinaasappel-, maraschino- en aardbeien pudding. Of al deze producten ook gefabriceerd werden, is niet meer te achterhalen. Maar gezien enkele nog aanwezige rekeningen voor de aanschaf van grondstoffen moet dat wel het geval zijn geweest. Zelf weet ik mij te herinneren, dat wij vroeger thuis regelmatig een andere puddingsoort voor geschoteld kregen. Voor de beschrijving van de puddingfa- briek zelf moet ik voornamelijk putten uit eigen herinnering. Veel kwam weer bo ven toen ik enkele jaren geleden een be zoek kon brengen aan wat nu een opslag plaats voor oude metalen is. Niets herin nert meer aan de voormalige puddingfabriek; alleen de indeling van het pand is dezelfde gebleven. Nu is het een stoffige boel; dat was ook het geval toen de puddingfabriek nog in bedrijf was, maar toen was het vooral meelstof. Mijn vader trok altijd een stofjas aan wanneer hij in de fabriek aan het werk g'ng- Op de begane grond was niet te zien, dat zich op de eerste en tweede verdieping een puddingpoederfabriek bevond. De begane grond werd gebruikt als garage voor de bestelauto van de grossierderij. De eerste jaren na de oorlog heeft er nog een zwarte Chevrolet gestaan, die ge- 76

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 6