Ger Rietberg Bij de artikelen over mijn onderzoek naar het voorkomen van de naam Rietberg in Zutphen hoort zeker het verhaal over puddingpoederfabriek 'de Padvinder Weinig resteert nog van deze fabriekdie gehuisvest was in een nu vervallen pand in de Heukerstraat Op de voorgevel zijn vaag de woorden 'Puddingfabriek' en 'De Padvinderte zien. In de archieven is nagenoeg niets te vinden over deze fabriek. Zelf heb ik nog enkele voorwerpen uit de puddingfabriek in mijn bezit en verder zijn er nog herinneringen van een aantal mensen. Om deze herinneringen en de weinige gegevens uit mijn archiefonderzoek vast te leggenis dit artikel geschreven. De geschiedenis van puddingpoederfa briek 'De Padvinder' is niet los te zien van die van de grossierderij groothan del) 'in snoep- en suikerwaren' van de Firma Joh. Rietberg Zn in de Barlheze. Laten we beginnen in mei 1890 toen Jo- han Rietberg (mijn grootvader) de bakke rij op de Nieuwstad (nu juwelier Slot boom) van zijn vader Jan Rietberg over nam. Hier werd zoon Gerrit (mijn oom) in 1897 geboren. Zoon Johan (mijn va der) werd in 1903 in de bakkerij/winkel in de Groensteeg geboren. Het is niet bekend wanneer de familie Rietberg vanuit de Groensteeg in de Barl heze (het adres was in later jaren Barl heze 17-21) kwam wonen. Uit de gege vens van het kadaster komt naar voren, dat in 1919 de panden in de Barlheze door Johan Rietberg gekocht werden van de weduwe van Johannes Faminian. Waarschijnlijk woonden ze al een aantal jaren in de Barlheze, want in het adres boek van 1914 staat dat Johan Rietberg op Barlheze 23a woont. Of nummer 23a een oud nummer is voor 21 of dat het om een ander pand gaat, is niet met zeker heid te zeggen. In 1917 kocht Johan Rietberg een pand in de Heukerstraat. Volgens de kadasterge- gevens was het beroep van Johan veran derd van 'bakker en winkelier' in 'expedi teur'. Wat het werk als expediteur van mijn grootvader inhield, is niet bekend. Mogelijk was dit het begin van de gros sierderij. Het hoe, wanneer en waarom Johan met de grossierderij in de Barlheze was be gonnen, is niet meer te achterhalen, in dossier 4095 van het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Deventer (Rijksarchief in Gelder land te Arnhem) staat dat Johan Rietberg een 'grossierderij in chocolade en suiker werken' had met als adres Barlheze 21 te Zutphen en als datum van vestiging 'circa 1910'. Aangezien dit dossier pas in 1925 werd aangelegd, is niet te zeggen of hij reeds in 1910 met de grossierderij was begonnen. De grossierderij bestond met zekerheid in 1919. Op woensdag 31 december 1919 stond - voor het eerst - bij de nieuwjaars wensen in de Zutphensche Courant een kleine advertentie van 'Joh. Rietberg, Grossier in Suikerwerken enz., Barlheze 21'. Waarschijnlijk werd al vrij snel het assortiment uitgebreid, want in het Adres boek v an 1922 komen we tegen: 'Joh. Rietberg, Grossier in Koek, Beschuit, Bis cuits, Chocolade, Suikerwaren enz. Het is ook niet bekend wanneer vader Jo han zijn beide zonen (Gerrit en Johan) in de zaak opnam. Zoon Johan (mijn vader) wilde eigenlijk niet de zaak van zijn va der in; hij wilde vendumeester worden, 73 Püddingpoeclerfabriek ^De Padvinder^

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 3