steekt daarbij eigenaardig af. Op een lange versierde wagen zitten de bewoners van de Emmerikseweg. Op de Nieuwstad staan aan alle kanten tonnen met Ben gaals vuur. Op de achtergrond vallen paarlen van de Romeinse kaarsen neer. Rijen met vetpotjes benadrukken de lij nen van de erebogen voor de kazerne en de manege. Heel veel huizen en straten, waar de stoet langs komt, zijn verlicht - met lampionnen en vetpotjes. In de Barl- heze trekt de stoet door de verlichte zui len. Op de Markt verblindt een lichtveld van ontzettende afmetingen, bestaande uit ontelbare "flikkervlammetjes", in eerste instantie het oog. Bovenop in een stralen krans de ietter Wen daaronder in vlam- cijfers 1880-1898 en dan HuldeAan de zijkanten fonteinen, verbonden met lange lichtstrepen aan het hoofdstuk dat in een brede lijst om de poort flakkert. De nieuwe fontein op de Houtmarkt staat in een lichtkring omgeven door bloemper ken. Op heel veel plaatsten langs de route wordt Bengaals vuur ontstoken. In de Laarstraat staat een versierde tram. In de Beukerstraat wordt de rechte lichtlijn on derbroken door lampionnen. Vuurwerk Na de lichtstoet stromen de mensen naar de IJsselkade, waar tot slot van deze dag, tegenover de Marspoortstraat, een groot vuurwerk wordt afgestoken. Naast de ge bruikelijke knallen zijn er twee toppers. De eerste is een portret van koningin Wil- helmina, geflankeerd door vuurspuwende palmbomen. De tweede, een portret van koningin-moeder Emma, is een medaillon van lansen geflankeerd door draaiende zonnen. Het blijft die avond nog lang druk in de stad. Veel mensen trekken hossend en zingend door de straten. Naast de festiviteiten op straat worden er blijkens een advertentie ook drie "Vaux- halls" (muziekuitvoeringen in een feeste lijk versierde zaal) gehouden. De drie za len zijn de Grote Sociëteit, de Buitenso ciëteit en de Manege. Ook voor deze drie zalen is veel belangstelling. In de manege is het om één uur nog overvol. Drommen nieuwsgierigen staan voor de ingangen. Als iemand kans ziet binnen te komen ziet hij niet alleen zwierende paren maar ook brede rijen mensen die op de muziek voortgolven. Bij de Buitensociëteit is het ook druk. Veel mensen gaan zo nu en dan een luchtje scheppen in de tuin. In de Grote Sociëteit wordt niet alleen gedanst, maar worden ook sonnetten uit "I' Arbre généalogique d' Orange" voorgedragen. De krant besluit zijn verhaal met: Zoo duurt de vreugde voort; alles viert feest; geen wanklank wordt gehoord en de opgaande zon begroet een groot deel van Zutphens ingezetenen in den laatsten feesttuimel. Ook de volgende dag is er nog het een en ander te doen. Na een carillonbespeling volgt een optreden van het Duitse mu ziekkorps bij de Wijnhuistoren. Ook nu is de publieke belangstelling zeer groot. Planten Wilhelminaboom Om kwart voor twaalf stelt het muziek korps van de schutterij zich op om de Wilhelmina-linde te begeleiden op haar tocht door de stad. De boom staat op een lange wagen in een met rood-wit-blauw doek omwonden mand. De paarden voor de wagen zijn met gele bloemen en oranje strikken versierd. Na de tocht door de stad wordt de linde geplaatst in het plantgat op het 's-Graven- hof. De komst van de voltallige gemeen teraad, met voorop de burgemeester, wordt met fanfaremuziek begroet. Na een korte toespraak neemt de burge meester de met bloemen versierde spade ter hand om de eerste schop grond op de wortels te gooien en vraagt hij de wet houders en de gemeenteraadsleden het zelfde te doen. De plechtigheid wordt be sloten met een driewerf "Leve de Konin gin". 92

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 22