Carillonconcert in de nacht Als in de nacht van 31 augustus op 1 sep tember het carillon de middernachtelijke twaalf heeft vol geslagen, staan op de donkere markt veel groepjes zwijgende mensen. Met forse klanken golft over de hoofden uit de Wijnhuistoren een plech tig Wilhelmus. Bij de Korte Hofstraat flak kert Bengaals vuur tegen de gevels. Na het volkslied worden ook nog "Wien Neêrlandsch bloed" en "Al is ons prinsje nog zo klein" gezongen. Als het klokken spel zwijgt, smelten de tot dan losse groe pen samen en omwonden door de band der oranjeliefde flakkert de geestdrift ho ger op. Met lange uithalen klinkt het "Voor Ko ningin en Vaderland gaat ied're jongen mee-hee". Al zingend trekt de stoet door de Barlheze, via de Rozengracht, naar de Beukerstraat. Even wordt geaarzeld, maar dan wordt gekozen voor de Frankensteeg Volgens de krant stoten de klanken in die nauwe straat tegen de huizen, doen een stormgeloei ontstaan en voeren de op winding ten top. Terug op de Markt wordt een rondedans gemaakt. In het donker zijn de alleen donkere schaduwen zicht baar. Via de Korte Hofstraat, Beukerstraat en Laarstraat naar de Polsbroek. Daar is nog leven, menige deur gaat open en veel mensen sluiten zich aan. Bij de ereboog in de Spittaalstraat gaan de hoeden af en wordt het "Wien Neêr landsch Bloed" nog gezongen. De krant besluit met: De opbruisende oranjeliefde heeft een uitweg gevonden, de allen samenhou dende begeerte tot uiting is verdwe nende menigte valt uiteen in groep jes en naar verschillende kanten gaat men huiswaarts. Bekendmakingen In verband met de feestelijkheden maakt burgemeester Storm Buysing op 1 sep tember bekend dat er met het oog op de aangebrachte versieringen en de te ont steken illuminatie de nodige voorzichtig heid in acht dient te worden genomen. Dit ter voorkoming van brand. Hij vraagt tijdens de optocht op straat geen serpenti nes te gooien en dit ook in de feestzalen achterwege te laten. Verder is het o.a. verboden om: 1buskruit, vuurwerk of andere ontplof bare stoffen af te steken; 2. te schieten met vuurwapens; 3. as uit te storten in de openlucht of in de vuilnisbakken; 4. vuren in de openlucht aan te leggen of te stoken. Verder vraagt hij het publiek tijdens de optocht niet voor den stoet of aan de zij den daarvan mede te loopendoch te blijven staan. Inhuldigingsfeesten De feestelijkheden beginnen op 6 sep tember met van 9 tot 10 uur een carillon bespeling en ter ere van deze grote ge beurtenis zingen de klokken hun hele re pertoire over de stad uit. Beneden in de straten en stegen, op de markten en plei nen, vindt die schat van liederen een al te rumoerig gehoor van drukke feestgangers. Tegen 11 uur staat het plein bij het sta tion vol mensen die ongeduldig wachten op de aankomst van de Stadtische Ca- pelle uit Duisburg. Nauwelijks aangeko men gaat het, met de feestcommissie voorop, de stad in en met een grote om weg naar hun logeeradres, "Het Roode Hert" op de Nieuwstad. Hun concert op de Markt wordt door een enorme massa mensen bijgewoond. Zij beginnen hun optreden met het "Wien Neêrlandsch bloed". Fontein op de Markt Niet alleen het muziekkorps trekt veel be langstelling maar ook de fontein die tijde lijk is neergezet op de Markt bij de Sprongstraat. Veel mensen vinden het jammer dat die daar voor maar één dag staat. Intussen is er al een comité ge vormd dat gaat ijveren voor een blijvende fontein. Om twaalf uur wordt op de Houtmarkt 90

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 20