D. Stegeman In juni 1991 verscheen bij de Stichting Wijnhuisfonds te Zutphen het Jaarverslag 1990, met daarin een artikel van drs. P. Rosenberg Groenmarkt 7: het huis, de gevel, de bewoners en de huurpandenKort daarvoor had de voorlaatste eigenaar, D. Stegemaneveneens de geschiedenis van zijn huis op schrift gesteld. Staat bij drs. Rosenberg de bouwgeschiedenis van het pand centraal, in onderstaand artikel komen de bewoners tot 1988 voor het voetlicht. Onderstaand onderzoek is gebaseerd op een lijst van eigenaren, die vóór 1991 door de heer R. Wartena op schrift werd gesteld én op een onderzoek - door de schrijver - in het Oud-Rechterlijk Archief. Dit artikel kan als een goede aanvulling worden beschouwd op het artikel van drs. P. Rosenberg. Het oudste dee! van wat iater de stad Zutphen zou worden, werd in de vroege Middeleeuwen begrensd door een vanuit het westen met een boog naar het zuiden lopende gracht, die na het dempen in de 13e eeuw een lange brede straat vormde en verdeeld was in drie markten, nl. Groen-, Hout- en Zaadmarkt. Aan de noordzijde van de Groenmarkt staan drie mooie renaissancewoningen met trapgevels uit de eerste helft van de 1 7e eeuw. Ze werden, zoals de heer Has- selo - indertijd wonend op Huize De Marsch in de Hoven - mij vertelde, in op dracht van een vertegenwoordiger van het geslacht Schimmelpenninck, als koopmanshuizen door de stadsmetselaar (stadsarchitect) Emond Hellenraet, ge bouwd. Deze werd ook wel Emond van Düren genoemd en was vermoedelijk af komstig uit de gelijknamige stad in Duits land. Hij was door de magistraat van Zutphen op 21 januari 1620 als stadsmet selaar aangesteld, en volgde als bouw heer van de Wijnhuistoren Gerrit Gaerts op. De straat waaraan de huizen staan, heette toen Bredestraat, wat aan het eind van de 16e, begin 1 7e eeuw veranderd werd in Markt. Tegen het eind van de 17e eeuw sprak men van Markt bij de Marspoort, en aan het eind van de 18e eeuw kwam de naam Groenmarkt in gebruik. De drie naast elkaar staande huizen, een sieraad voor de Groenmarkt en bij een te levisieuitzending eens 'de drie gratiën' genoemd, stonden vroeger in het verpon- dingsregister aangegeven met de num mers 570, 571 en 572. Later, toen in het begin van de 19e eeuw het kadaster zijn intrede deed, werd dit sectie F nrs. 808, 809 en 810, en bij de nummering van de huizen, kregen zij de nummers 5, 7 en 9. Blijkens het jaartal boven in de trapgevel van nr. 5 is dat huis in 1629 gebouwd. Het jaartal in de trapgevel van nr. 9 geeft aan, dat dit pand uit 1631 stamt. Het middelste, Groenmarkt 7, miste sinds de 19e eeuw zo'n gevel. Die schijnt in die jaren, waarschijnlijk wegens bouwvallig heid, afgebroken te zijn. In plaats daarvan heeft het jarenlang een dakgoot met daar boven een koekoek gehad. Dit was een klein uitstekend dakvenster. Pas met de restauratie in 1970 werd het pand weer van een trapgevel voorzien. Hoewel Groenmarkt 7 dus geen jaartal draagt, blijkt het, gezien de stijl, toch sa men met nr. 9 uit één beurs in 1631 ge- 81 De geschiedenis van het hyis Groenmarkt 7 en haar bewoners

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 11