In een 'Verslag van den toestand der ge meente Zutphen' staan enkele passages van de Keuringsdienst van Waren over (de kwaliteit) van puddingpoeder. Dit had betrekking op puddingpoeders in het al gemeen en ging niet specifiek over pud dingpoeder van 'De Padvinder'. "Ook puddingspoeders waarin suiker is vervangen door sacharine worden meerdere malen aangetroffen en het produkt dat maïzena wordt genoemd blijkt uit aardappelmeel te bestaan." "In veel monsters puddingpoeder is de suiker vervangen door een kunstmatig zoetmiddel. De pudding- en vlapoe ders bestaan veelal uit mager melkpoe der met een weinig meelsoorten". "De inhoud van de vanillepakjes loopt terug. Zodanig zelfs dat enkele pakjes nog maar 1,75 gram bevatten. Het ge halte vanilline bedraagt nog maar 0,05% in plaats van 1%." (Gemeente verslag 1940). In de jaren '50 was de omzet in ieder ge val zodanig achteruit gegaan dat er geen knecht meer nodig was om Johan Riet berg in de fabriek te helpen. Aan het eind van die jaren was hij zelf slechts één mid dag per week aan het werk in de fabriek. Die achteruitgang werd waarschijnlijk mede veroorzaakt doordat steeds meer kant en klare producten op de markt kwa men. Zo had je al enige tijd chocolade en vanillepudding in flessen bij de melk boer. Verder kwam Saroma op de markt: een 'kant en klaar' puddingpoeder waar Een bewaard gebleven suikerzakje van de puddingpoederfa- briek. je alleen nog maar melk aan toe hoefde te voegen en niet hoefde te koken. Volgens de verhalen heeft Johan nog een poging gedaan om hieraan mee te doen. Hij schijnt met iemand in zee te zijn ge gaan om een 'kant en klaar' product te ontwikkelen. Dit is niet gelukt. Waarmee in de jaren '50 nog een zekere omzet behaald werd, was verpakte suiker (suikerzakjes). Het is bijna niet voor te stellen, maar die zakjes werden door mijn vader met de hand gevuld (5 gram per zakje) en later met een kwast met lijm dichtgeplakt. Hij kon daar urenlang mee bezig zijn. Het dichtplakken van de zak jes gebeurde vaak in de avonduren in fa miliekring. Tegen het eind van de jaren '50 was het al lang geen rozegeur en maneschijn meer wat betreft de inkomsten uit de pud- dingfabriek en uit de grosssierderij. Rond 1960 konden hier geen twee gezin nen meer van leven. In 1962 heeft mijn vader een andere werkkring gevonden en stapte hij uit de zaak; hij bleef vennoot. De puddingfabriek hield officieel op te bestaan op 31 december 1963. n 1965 werd het pand in de Heukerstraat verkocht aan Siebers uit de Barlheze, die het als opslagruimte ging gebruiken voor zijn handel in oud papier en metalen. Broer Gerrit zette de grossierderij nog een aantal jaren voort, maar op 1 mei 1968 werd hier definitief een punt achter gezet. 80 Mochmaa? verpakt PuddSncpoederfafcrieii ,.DE PADVINDER" ZUTPHEN

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 10