De Berkelruïne of Waterpoort. Duidelijk is de nette afwerking te zien aan de kant van het Hagepoortplein. Deze situatie is van 1954. De Groningse hoogleraar stadsgeschiede nis Pim Kooij staat in zijn benadering dichter bij de lokale belangstelling voor de geschiedenis van stad, dorp of gewest. In zijn korte, duidelijke en nuttige hand leiding Stadsgeschiedenisdie in 1989 in de reeks Cahiers voor Lokale en Regio nale Geschiedenis bij de Walburg Pers verscheen, onderscheidt hij drie basisvor men van stadsgeschiedenis: de biografi sche traditie, de exemplarische traditie, en de urban history'-traditie. De exemplarische traditie staat het verst af van wat ons vandaag bezighoudt. Het is een vorm van stadsgeschiedenis waar bij de stad slechts als voorbeeld wordt ge bruikt bij de beschrijving en verklaring van een problematiek die de stad over schrijdt, en waarbij de stad ook niet ver der wordt bekeken dan de grenzen van die problematiek. Om een fictief voor beeld te noemen: het groenbeleid in Ne derland geïllustreerd aan de parkaanleg in Zutphen, of, onder de titel 'Zuivel in Zutphen' (en dus even denkbeeldig) een studie naar de plaats van Zutphen in het agrarische landschap, geïllustreerd aan de toenemende concentratie van melkpro- duktie en de melkverwerking. Bij zulke vormen van stadsstudies gaat het niet om de stad als zodanig, maar alleen om een bepaald aspect van het stadsleven dat met datzelfde aspect in andere steden in verband wordt gebracht, terwijl alle an dere aspecten van het stedelijk leven, die het beeld van de stad verrijken, tussen haakjes worden gezet. 55 s

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 9