Er zijn verschillende boten (vaartuigen) geweest met de naam Zutphen. Op deze foto - vermoede lijk op de Berkel gemaakt - vaart een herengezelschapmet vooraan de motorboot Zutphen. Deze was tegelijk sleepboot voor de andere bootjes. voel door een eigen visie te geven op de ligging van het door de Romeinse schrij ver Tacitus genoemde eiland van de Bata vieren. Terwijl de Hollandse historie schrijvers intussen hadden gesteld dat hiermee Holland was bedoeld, hetgeen hun van de oudste rechten in Nederland boven de grote rivieren verzekerde, pro beerde Geldenhouwer aan te tonen dat hier de Betuwe mee werd bedoeld, zodat in zijn visie de Geldersen het oervolk van Nederland werden. In de toenmalige po litieke verhoudingen was dat méér dan een Spielereihet ging om politieke auto nomie, om reële privileges, om medezeg genschap, om kwesties van gewestelijk beleid. Bijna een eeuw later, in 1597, stelden de Staten van Gelre en Zutphen een officiële geschiedschrijver aan in de persoon van Paulus Merula. Door allerlei redenen vertraagd verscheen de eerste Geschiedenis van Gelre echter pas in 1 639, in het Latijn, onder de pen van Isaac Pontanus, professor in Harderwijk. In 1654 publiceerde Arend van Slichten- horst een aanzienlijk uitgebreide en bij gewerkte Nederlandse vertaling onder de titel Gelderse geschiedenissen - in het meervoud, want het ging nog niet om een aaneenrijging van gebeurtenissen, wa penfeiten en beleidsmaatregelen die evenzoveel episoden in de geschiedenis van Gelre vormden. Ook in die geschie denis staat de Gelderse identiteit voorop: het is zowel een beschrijving van land en volk van Gelre als een geschiedverhaal van het gewest, zijn vorsten en steden, en hun grote daden. Ruim anderhalve eeuw zou dat werk het referentiepunt van het Gelders geschiedbewustzijn blijven. Eerst in de negentiende eeuw verscheen een nieuwe Historie van Gelderland (1814), van de hand van de historicus Van Spaen. Zij bleef echter onvoltooid. De martelgang van de meest recente Ge schiedenis van Gelderland, waarvan het eerste deel in 1966 verscheen, het tweede in 1975, en het derde na 21 jaar nog steeds onderweg is, laat zien hoe 51

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 5