was aan de grootte en daarmee aan het welstandsniveau. Het aantal schoorstenen was toch al beperkt. Alleen keuken en woonkamer hadden er gewoonlijk een. Maar veel mensen woonden in een woonkeuken, ze hadden slechts één woonvertrek. Vinden we twee schoorste nen, dan wijst dat dus al op een zekere welstand. Zo'n persoon is kennelijk in staat er een aparte woonkamer op na te houden, als hij de tweede schoorsteen tenminste niet voor zijn bedrijf gebruikte - maar die staan apart aangegeven: de es sen, smidsen, bakovens, brouwketels e.d. Bij drie schoorstenen kunnen we zeker van enige luxe spreken. Drie schoorste nen wezen op de aanwezigheid van een groot huis, want niet alle kamers hoefden verwarmd te zijn. Vier schoorstenen en meer vinden we eigenlijk alleen bij de gezeten middenstand, de leden van de magistraat en de officieren van het garni zoen, die veelal in de grote geconfis queerde gebouwen van de kloosters of het kapittel woonden. Wanneer we al die gegevens op een rij zetten, krijgen we een mooi beeld van de welstandspira mide op dat moment in de stad. De adel, enkele grote ondernemers, de betere mid denstand, de stadsbestuurders en de offi cieren staan duidelijk bovenaan. De rest volgt daaronder, vaak ver daaronder. Behalve in de welstand geeft de lijst ook enig inzicht in de beroepen die in de stad worden uitgeoefend, en dat zowel recht streeks als onrechtstreeks. De gebruikers van brouwketels, bakovens, smidsen e.d., zijn namelijk onmiddellijk als zodanig herkenbaar. Brouwers, grof- en fijnsme den, slotenmakers, zilver- en goudsme den, bakkers, tichel- en pannenbakkers, azijn- of brandewijnstokers kunnen we dus met grote waarschijnlijkheid identifi ceren, want we mogen aannemen dat men niet voor een stookplaats werd aan geslagen als men hem niet gebruikte. Daarnaast vinden we nog heel wat onbe doelde informatie, zo vaak namelijk aan de persoonsnaam een beroepsaanduiding wordt gekoppeld om identificatie moge lijk te maken. Bijvoorbeeld 'Berent Men- Aan de straat kant zie je alleen maar een opgeknap te rij monu mentale pandenmaar daarachter staat vanaf 7 999 een nieuw stad huis. Het hoekpand is verdwenen net als een van de monu menten en een achterhuis (links van de afgeknotte toren). Uiteraard ook de 'schoenen doos', waar vroeger o.a. burgerzaken zetelde. v 63 il - w m

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 17