kunnen? Er is clan ook een tweede ant woord mogelijk: we doen het om de ge schiedenis van onze stad een stap verder te helpen. In dat tweede antwoord zit meer dan alleen maar emotie, er zit een zekere doelgerichtheid in. We willen bij dragen aan een beter beeld van de ge schiedenis van de stad. Maar gaat die ge schiedenis niet ver boven het hoofd van het eenvoudig verenigingslid uit? Ik denk van niet. Daarvoor is echter enige uitleg nodig van wat de historicus met de bron nen doet, met welk willekeurig bronnen materiaal ook. In elke bewerking zitten een aantal stappen. Alleen wie die stappen volgt, komt ver der. Ik zal dat straks aan een Zutphens voorbeeld illustreren. Stellen we eerst vast dat goed historisch onderzoek geen kwestie is van de grote of de kleine schaal. Geschiedenis is overal. Er is geschiedenis van kleine zaken of personen, en geschiedenis van grote za ken of groepen, landen, volkeren. Het verschil in waardering tussen alle soorten geschiedenis heeft meer met motieven van status en beroep van de historicus, dan met het belang van die soorten ge schiedenis zelf van doen. Er zijn uiterst consciëntieuze amateurhistorici die de geschiedenis van hun stad of streek we zenlijk verrijken, zo goed als er slordige vakhistorici zijn die de lokale geschiede nis denken te mogen verwaarlozen en daardoor soms net dat wezenlijke ver schil, die cruciale gebeurtenis missen die de verklaring kan vormen voor veel gro tere ontwikkelingen. Natuurlijk is niet al les wat er in de wereld gebeurt even be langrijk voor de wereldgeschiedenis. Sommige gebeurtenissen wegen nu een maal zwaarder dan andere, onmiddellijk of op langere termijn. De aanslag op de Oostenrijkse erfprins in Sarajevo, in 1914, ontketende een wereldoorlog en had onmiddellijke gevolgen die andere aanslagen maar zelden hebben. De ge boorte van Hitler in Braunau, in 1889, was in dat jaar zelf een onbetekenend feit, maar zou op termijn de wereldge schiedenis veranderen. Maar is de geschiedenis van lange termij nen en processen, van grote structuren en conjuncturen, niet belangrijker dan die van gebeurtenissen? Ook dat zou ik niet durven beweren. De geschiedenis van een stad of streek vormt altijd een menge ling van kortstondige gebeurtenissen en lange-termijn-processen. Het is belangrijk in beide inzicht te krijgen, als we iets van de historische ontwikkeling, dus van de geschiedenis, willen snappen. De belege ringen en innames van Zutphen tijdens de Opstand, aan het eind van de zes tiende eeuw, de overgave van de stad aan de Fransen in 1672, de patriotse troebe len en de Bataafse Omwenteling aan het slot van de 18e, de opheffing van de ves ting in de 19e eeuw, de aanleg van spoorwegen, havens en kanalen, vormen evenzoveel gebeurtenissen die ingrij pende gevolgen hadden voor de activitei ten, de bloei, het welzijn en de bevolking van de stad. En toch is er in iedere stad zoiets als een vast kader, een bestuurs structuur die alle wisselingen van de wacht overleeft, een groepje ambtenaren dat het stedelijk leven in stand houdt, een economische activiteit die ondanks alle ups en downs steeds weer voortgaat of te rugkomt, eenvoudig omdat de grondstof fen in de onmiddellijke omgeving voor handen zijn of de verkeersstromen in stand blijven. Er is een straten- en huizen patroon dat ondanks alle vernielingen in grote lijnen in wezen blijft, er is een aan tal stedelijke functies dat niet zonder meer verdwijnt omdat de stad nu een maal deel uitmaakt van een netwerk van steden dat duurzamer is dan de afzonder lijke plaatsen. Een middeleeuwer die thans, vijf eeuwen later, in Zutphen wordt geplaatst, zou vrijwel geen enkel huis meer herkennen, want zelfs de alleroud ste gebouwen zijn ingrijpend aangepast, naar onze ideeën gerestaureerd, en ge moderniseerd. Maar hij of zij zou nog steeds met de ogen dicht van de Gewel- digershoek naar de Heukestraat kunnen lopen, van de Barlheze naar de Raadhuis- steeg, of van de Drogenapstoren naar de Komsteeg. Hij zou feilloos de Grote Kerk herkennen, hij zou weten waar het stad- 60

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 14