handeling van de paarden van de ruiterij bedoeld). In de negentiende eeuw ont wikkelt Deventer haar functie als indus triestad, Zutphen veeleer als residentie van vermogende edellieden en renteniers. Dit voorbeeld maakt duidelijk dat zulke functies niet eens voor al vastliggen, maar in de tijd verschuiven, onder invloed van allerlei omgevingsfactoren, en steeds bin nen het grotere of kleinere netwerk waar van zo'n stad deel uitmaakt. Ook die net werken liggen niet vast. De actieradius van de Zutphense Latijnse school, die in hoofdzaak de stad, het kwartier en de Ve- luwezoom bediende, was veel kleiner dan die van de militaire school. Die was op landelijke leest geschoeid - maar de stad Zutphen profiteerde er wel wat meer van dan andere steden omdat het voor de burgers van Zutphen nu eenmaal goedko per was hun kinderen ter plekke te laten studeren. In de 'urban history'-benadering wordt geprobeerd die verschillende func ties van een stad in hun onderlinge sa menhang te belichten, en te bezien hoe ze van belang waren voor de relaties van de stad met andere plaatsen, gewesten en eventueel landen. Al die aspecten teza men vormen, in de bijzondere samen hang van een afzonderlijke stad, het 'ge zicht' van de stad, haar 'identiteit', niet zozeer van binnenuit, maar een gezicht dat, zoals we dat thans zeggen, bestaat uit 'beeld' en 'zelfbeeld', dus het beeld dat anderen zich ervan maken, het beeld dat de stad van zichzelf heeft, en de ma nier waarop die twee op elkaar inspelen. Wie de Geschiedenis van Zutphen heeft gelezen die in 1989 is verschenen - en dat moet toch minstens het geval zijn van alle Zutphenaren en Zutphenezen in deze zaal - zal begrijpen dat dit de benadering is waarvoor we toen welbewust hebben gekozen. dar a i K Vanaf de Bult van Ketjen keek je tot midden jaren '80 zo naar de stad. Het Walburgisziekenhuis is intussen verdwenen. De opschriften op de muur verraden de periode waarin deze foto gemaakt werd: Vietnamde jaren '60 of begin '70. 57 s m

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 11