lijkvormigheid aan Jezus. Diezelfde stich ting hadden zijn catechisaties; trouw en zorgvuldig gaf hij die, hoeveel moeite hij er ook mee had. Een sobere liturgie moest ertoe leiden dat het Woord centraal stond. De boodschap die ons uit het Evangelie bereikte zou helder en duide lijk opklinken: Jezus de God-mens, dat was het ijkpunt; niet de leer, maar de Heer, dat was de crux. De mens- en maatschappij-opvatting waar Van der Loeff voor stond was be trekkelijk optimistisch. De mogelijkheid tot trapsgewijze ontwikkeling van mens en mensheid bood - ook op het gods dienstige vlak - zicht op vooruitgang. In cidenteel was er hapering in dat proces mogelijk, misschien wel terugval, maar de tendens tot opklimming en groei was evident. Deze in wezen conservatief-libe- rale theologische opvatting verbreidde Van der Loeff in woord en geschrift. Het was tevens een élan voor zijn pastorale werk. Daar komt echter nog wel iets bij. Uitgaande van een hoge opvatting van het ambt, zo eigen aan de 'Groningers', trachtte hij de praxis pietatis vóór te le ven, wenste hij voor zijn gemeente gids én voorbeeld te zijn.39 Slotbeschouwing Vier jaren (1832-1836) predikant te Slochteren, acht jaren (1836-1844) te Noordbroek en 25 jaren te Leiden (1847 1872). Daartussen in Zutphen: slechts twee- en-een halfjaar. Het lijkt een wat merkwaardige reeks. De jaren te Slochte ren waren leerjaren; in Noordbroek be gonnen bewustwording en ontplooiing, Leiden zag de oogst. En Zutphen? De periode te Zutphen bracht Van der Loeff gewenning aan het stedelijke leven. Het zich leren bewegen in een samenle ving waar de predikant - hoewel beho rende tot de elite - toch één van de velen was. Illustratief hiervoor lijkt me dat hij in Noordbroek over zijn huis schreef als 'de pastorie', deze benaming komen we in Zutphen niet meer tegen. Een periode ook waarin verenigings- en genoot schapsleven een bron vormden voor ken- Feest in de roemruchte wijk de Polsbroekmet de duidelijkheid niets te wensen overlatende slogan "Al is onze straat ook niet in telonze plicht als Nederlander kennen wij wel". Het was bij uitstek de wijk van Rutgers van der Loeff. (Foto: Collectie Stedelijk Museum Zutphen) 30

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 8