Dr. D. Jansen Ds. Abraham Rutgers van der Loeffte Zutphen (3 oktober 1844 - 27 april 1847) In de eerste aflevering van deze jaargang stond het eerste deel van het artikel van dr. Jansen over de Zutphense predikant ds. A. Rutgers van der Loeff. Een bijzondere manvan wie tot nu toe weinig bekend was. In deze slotbijdrage gaat de heer Jansen in op het leven van Van der Loeff in huiselijke kringdaarna volgt een analyse van het predikantschap van deze man en tenslotte blikt de auteur in een "slotbeschouwing" terug op de Zutphense jaren van deze domineedie zijn loopbaan afsloot in de plaats waar hij na Zutphen terecht kwamLeiden. In huiselijke kring Op woensdag 2 oktober 1844, 's morgens om zes uur, reed te Groningen de wagen voor die het gezin Van der Loeff naar Zutphen zou brengen. Romelia, Abraham en de kinderen waren ai op maandag 30 september naar Groningen gegaan en hadden eerst nog een paar dagen bij moeder Van der Loeff gelogeerd, nu was het vertrek aanstaande. Meubilair en an dere verhuisspullen waren ondertussen reeds per schip onderweg. De eerste dag reisde het gezin naar Meppel via Vries, Assen, Smilde, Dieverbrug en Havelte. De volgende dag ging het over Zwolle en Deventer op Zutphen aan. Het sche merde al toen men in de IJsselstad arri veerde en het huis aan de Beukerstraat n° 292 kon betrekken. Gelukkig was dat al grotendeels ingericht: de zusters letje en Mietje van der Loeff waren vooruitgereisd en hadden vanaf maandag, toen het ver- huisschip in Zutphen was gearriveerd, het huis bewoonbaar gemaakt. Nog die zelfde avond, zo noteerde Van der Loeff, kwamen de vier hervormde collega's ons terstond even zien. Op de daaropvol gende vrijdag ging hij aan het werk voor de intreedienst van zondag 6 oktober en ook een groot gedeelte van de zaterdag ging daarmee heen. Deze inzet is karak teristiek voor onze predikant en het ver volg van het Dagboek laat ons daarvan nog menig staaltje zien. Gemiddeld preekte hij twee keer in de week, maar er waren weken dat hij vaker 'optrad'. Tijdens de zondagse kerkdienst behandelde hij vaak een vrij onderwerp, waarbij nogal eens het door de Gronin gers zo geliefde Johannes-evangelie aan bod kwam. Op maandag was er dan Zen deling-biduur, terwijl 's woendags de zgn. Bijbeloefening op het dienstrooster stond. We memoreerden reeds Van der Loeffs drukke pastorale activiteiten en ook het catechetisch onderwijs vergde veel tijd. Hij gaf dat nu eens groepsge wijs, dan weer individueel bij zich aan huis, bv. aan de jonge De Bas (bijvoor beeld op 6 november 1846). Ook kwam het wel voor dat er catechisatie bij ge meenteleden thuis werd gegeven. Het be trof dan mensen uit de hogere echelons, degenen bij wie de predikant op visite ging- Tegen het geven van groepscatechisatie zag Van der Loeff altijd geweldig op. Het zou voor hem zijn gehele predikantenle ven een kwelling blijven en het verbaast dan ook niet dat hij een aantal methoden voor het catechetisch onderwijs publi ceerde. Uit het bovenstaande is wel duidelijk ge worden dat in het Dagboek met name de pastorale activiteiten van de hoofdper soon aan de orde komen. Uitingen van het innerlijke leven van deze predikant zijn relatief zeldzaam en dat strookt ook met hetgeen hij aan het begin van het 25 "Op doorreis" - een vervolg

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 3