Jan Kreijenbroek De Dupo - voor niet-Zutphenezen de Rosmolensteeg - ziet er momenteel wel heel anders uit dan pakweg begin jaren '40. Wie toen met de rug tegen de grote pakhuisdeuren stond, zag voor zich een muur met daarop een hek. Daarachter al lemaal overdekte fietsenrekken. Het was de binnenplaats van de Rijks Landbouw- winterschool die gevestigd was in het pand waarin nu het Stedelijk Museum is gehuisvest. Aan de rechterkant ervan stond een ge bouw waarin ruimte was voor de ont- smettingsdienst én voor een wit rijtuig. Dat werd gebruikt wanneer iemand met een besmettelijke ziekte naar het zieken huis moest worden gebracht (toen nog aan de Coehoornsingel). Aan de linkerkant was ook een muur. Daarachter was een loods waarin de vee wagens van de Gemeentereiniging ston den. Net als nu waren er aan weerszijden poorten. In de poort rechts zat aan de lin kerkant een deur die toegang gaf tot een café met de naam "City Bar", onder de zelfde poort zaten rechts de automaten van het daar gevestigde filiaal van de Fa. Holleman aan de Markt. De grote deuren waar we tegenaan staan, waren van een opslagruimte van banket bakkerij Van Beek in de Turfstraat. Daarin stond ondermeer een bakfiets waarmee men langs scholen en evenementen reed om chocolademelk, snoep en dergelijke te verkopen. Links daarvan was de ingang van het pand van Fa. Voerknecht, met daarnaast de banketbakkerij van de Fa. Valk. Achter de hoge muur links was de slagerij van Hamburg. Op de plaats van de nieuwe aanbouw van het museum stonden toen één café, twee woonhuizen en twee winkels. Omdat de straat toen wat breder was, be tekende dit voor ons een mooie speelge- legenheid. We voetbalden er veel. Dat mocht niet. Daar werd door de politie op gelet. Betrapte die ons, dan waren we de bal kwijt. Maar daar hadden we wat op gevonden: kwam er een agent aan, dan gooiden we de bal op een dak, waar wij hem later wel weer af wisten te krijgen. De naam Dupo is waarschijnlijk een ver bastering van het woord depot. Vroeger was in het huidige pand van het museum een opslagruimte van het garnizoen on dergebracht. 45 Dupo

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 23