den. Dankzij de krant van 12 december weten we hoe die eruit gezien heeft. Vol gens het verslag was deze gevestigd in de Sint Bernhardsteeg en verdiende zij aller aanbeveling door "haar keurige inrich ting, de reinheid die betracht wordt en de accuratesse waarmee alles behandeld wordt." In een daartoe ingerichte kamer was gele genheid tot het drinken van een glas melk. Bij de opening werd dat geserveerd door een paar aardige, als boerinnetjes verklede, meisjes. 's Zomers kon men ook in de tuin zitten. Uit het jaarverslag over 1902 blijkt dat er 552.000 liter volle melk en 1 74.400 liter karnemelk was omgezet. In 1908 nam de gemeenteraad een motie aan die de bouw van een melkinrichting aan de Deventerweg verbood. Kort daarop werd een stuk grond van 700 m2 van het terrein van de oude gasfabriek aan de IJsselkade voor datzelfde doel ver kocht. Na aanbesteding werd het werk gegund aan twee firma's uit Zwolle. De aanneemsom was 1 7.550,-. In maart 1909 werd de nieuwe fabriek zonder feestelijkheden geopend. Een maand later vroeg de directeur bij de ge meente verlof aan voor de verkoop van alcoholvrije artikelen in het lokaal in de noordoosthoek van het gebouw. In diezelfde maand ontstond er brand in het bedrijf. De politie was met de slan genwagen snel aanwezig. De agenten moesten over het hek klimmen om bij de brandhaard te komen, er was 's nachts niemand aanwezig. Vermoedelijk was de brand ontstaan door een scheur in de schoorsteen. Vonken van de dag en nacht brandende ketel konden daardoor tussen de asfaltbedekking komen. In mei 1911 startte men met het maken van staven ijs. Het waren stukken kristal ijs van ongeveer 25 kilo, ze werden ge bruikt als koelelementen in koelkasten. Een jaar later werd een tweede melkin richting geopend, "Celria", in het pand Beekstraat 32. Deze deed het minder goed, want al in september 1913 werd zij failliet verklaard. In juni 1931 werd de Zutphensche Melk inrichting overgenomen door de heer J.T. van de Meulen. Bij deze overname bleef het niet. Zo rond de jaren '50 werd dit bedrijf opgeslokt door de grotere broer in Eefde. Deze is inmiddels ook al weer verdwenen. Ook het gebouw met zijn toch wel bijzondere bouwstijl overleefde de herstructurering van dat stadsdeel niet. De enige tastbare herinnering is een ge velsteen die later werd ingemetseld aan de achterkant van het - intussen voorma lige - gebouw van de G.O.Z. aan de Nieuwstad. 40

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 18