Een tweede fout, waar deze adviseur op wijst, is de frankeerzegel. Deze is voor zien van een gaande leeuw, "zonder meer fout!" Opnieuw wordt niet zwaar getild Wat doet men in Zutphen? Het advies van de afdeling Algemene Zaken bestaat uit twee gedeelten. Het eerste is: advies vragen aan de gemeentearchivaris, het tweede is de volgende kanttekening: "Aan een wijziging van de wapenbe schrijving tillen wij niet zo zwaar. Zo er iets gewijzigd moet worden, dan het wa pen zelf." Verwezen wordt naar een brief van de secretaris van de Hoge Raad van Adel van 31 augustus 1957. Het is intus sen 12 januari 1970. De gemeentearchivaris, mevrouw drs. M.M. Doornink-Hogenraad, brengt ad vies uit. Zij heeft bezwaar tegen de ver houding van de blauwe banen ten op zichte van de witte baan. Ze bepleit een verhouding van 1:2:1Ook het voorge stelde ankerkruis moet anders, daar zijn voorbeelden genoeg van. Verder gaat het antwoord in op het wapen van de ge meente Zutphen. Dat valt buiten het ka der van dit artikel. Anderen (zie de litera tuur) hebben zich daar in het verleden al uitputtend mee beziggehouden. Een verdeeld college Het college is verdeeld. Dat blijkt uit een brief aan de Hoge Raad van Adel (31 juli 1970) waarin men twee opties voorlegt. Men wil öf een vlag bestaande uit drie gelijke horizontale banen (blauw, wit, blauw) öf een vlag, bestaande uit twee blauwe, smalle, horizontale banen, re spectievelijk aan de boven- en onderkant, en een witte middenbaan. Het antwoord van de Hoge Raad is dat de gemeente zich met deze vlag niet onder scheidt van bijvoorbeeld Almelo, Diemen en Zwammerdam. Het zijn geen Gelderse gemeenten, maar ze hebben toch de blauw/wit combinatie. Het voorstel van de Hoge Raad is tweele dig: öf drie banen van blauw en wit (ver houding 1:3:1) met op het midden een rood ankerkruis öf drie banen (zelfde ver houding) met een rood ankerkruis met ar men van gelijke lengte. De gemeente Hasselt heeft een vlag die drie even hoge banen van blauw en wit kent, maar daar tilt de Hoge Raad nu weer niet aan, om het op z'n Zutphens te zeggen. Er wordt een "rose hemd" gemaakt, een raadsvoorstel. Gekozen wordt voor de tweede mogelijkheid. Het duurt dan nog tot het najaar van 1974 eer Zutphen z'n vlag krijgt. Een vlag conform het voorstel van de Hoge Raad van vier jaar daarvoor aan het gemeentebestuur. Als de vlag wat slapjes hangt De officiële vaststelling door de raad - 25 november 1974 - is geen hamerstuk ge worden, zoals verwacht mocht worden na zoveel discussie vooraf. Enkele raads leden vragen het woord omdat ze de plaats van het ankerkruis maar vreemd vinden. Als de wind stevig waait, ligt het voor de hand dat je het ankerkruis beter ziet als het meer naar rechts (dus verder van de mast verwijderd) wordt geplaatst. Historisch gezien, vindt een ander raads lid, zou meer op de symmetrie gelet moe ten worden. De burgemeester antwoordt dat, wanneer de vlag wat slap hangt, het ankerkruis dan nog te zien zal zijn. Als dat niet het geval is, zie je alleen maar blauw en wit, en dat hebben al zo'n zeven gemeenten. Hij vindt "dat het goed is om het kruis zo dicht mogelijk bij de mast te plaatsen, zo dat, bij enige wind, er toch nog iets roods te zien is. Omdat het een vlag is en geen wapen, heeft men het niet symmetrisch geplaatst. Er zijn, zo zegt een derde raadslid, geen politieke motieven ge weest, die geleid hebben tot het schuiven van het kruis naar links. Op 5 mei 1975 wappert voor het eerst de nieuwe gemeentevlag. Stellig naast de na tionale driekleur uiteraard. Want het is bevrijdingsdag. 36

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 14