zou eerder rood en wit verwacht hebben, zo gaat hij verder. Hij baseert zich daar bij op de kleuren die in het gemeentewa pen voorkomen. De vlag van Zutphen gaat niet alleen mank aan historisch gegroeide zinvolle waarden, maar het vlagsymbool is ook niet inspirerend. Daar kan nog aan toege voegd worden dat er minstens zeven ge meenten zijn die een dergelijke vlag heb ben. De kleur wit is als eindkleur heral disch niet verantwoord. Vraag het maar bij het archief... De gemeentesecretaris is het maar ten dele eens met de notitie. Hij heeft wel een verklaring voor de kleuren blauw en wit. "Het blauw en wit van de vlag moet enige eeuwen geleden zijn ontleend aan het wapenschild der gemeente, waarvan het bovenste deel van "lazuur" (hemels blauw) is en het onderste gedeelte van "zilver". Hij heeft geen probleem met een officiële vaststelling van de gemeentevlag door de raad, als daarbij het blauw en wit maar intact worden gelaten. "Overigens til ik aan dit alles niet zo zwaar als de echte heraldicus", besluit hij de kantteke ning. Toch wordt, en zo hoort het ook, de ge meentearchivaris ingeschakeld. Die infor meert de afdeling Algemene Zaken. Bij het antwoord zit een afschrift van een ge deelte van de stadsrekening van 1445/1446. Dat zou helderheid kunnen verschaffen. In die passage wordt gespro ken over een stadswapen, bestemd om vóór of op de herbergen te plaatsen waarin Zutphenaren verbleven. De tekens bestonden uit twee rode kruisen op een wit veld. De ontdekking van het kruis Met deze kennis wordt op genoemde af deling een nieuwe notitie gemaakt. Hierin wordt opnieuw gezegd dat men rood en wit verwacht zou hebben bij de stedelijke vlag, daarbij verwijzend naar de kleur van het gemeentewapen. Een nieuw aspect wordt gevormd door het an- kerkruis. Hiervan wordt opgemerkt: "het ankerkruis, aangebracht onder in het schild, schijnt het eigenlijke stedelijke embleem te zijn geweest in de oorspron kelijke stadskleuren: rood en wit. De plaats van dit ankerkruis moet worden toegeschreven aan het verkrijgen van een onderscheid van de wapens van andere Gelderse steden, die eveneens de Gel derse leeuw voeren en daaraan dan een andere figuur toevoegen. Hierdoor heeft het blauw/wit een accent gekregen, dat meer uit de drang der omstandigheden is voortgekomen." Bekend is, dat in de Mid deleeuwen de krijgsbanier, waarmee men ten aanval toog, in onze stad een "root cruyce" op wit doek vertoonde." De geci teerde woorden komen uit de stadsreke ning van 1445/46. Een vlag met rood en wit? De heer Van de Merendonk bepleit het invoeren van een rood/witte vlag, al dan niet voorzien van een ankerkruis. Dat zijn de kleuren die raakvlak hebben met het verleden van de stad, blauw/wit heeft dat niet. De enige reden die men kan beden ken om hiervan af te zien, zal financieel van aard zijn. "Wordt echter vastgehou den aan de kleuren blauw/wit, dan is het beter de bestaande situatie te handhaven en deze vlag niet officieel te doen vast stellen." Daarmee zou ook het ankerkruis niet in beeld komen. De gemeentesecretaris noteert in potlood schrift: "Ik zou willen herhalen wat ik on der de nota van 13 november 1968 heb geschreven". Met andere woorden: hij ziet geen heil in de nota, toen niet en nu niet. Dit keer trekt de afdeling Algemene Za ken echter aan het langste eind. Dat blijkt wanneer in de zomer van 1969 een voor stel wordt ingediend om de gemeentevlag officieel vast te stellen. In de aan het col lege gerichte brief staat deze passage: "Zoals onze vlag tot dusver wordt ge voerd, mist zij voldoende onderschei dend vermogen, omdat een zelfde vlag ook door verschillende andere gemeen ten is bepaald. 34

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 12