Jaap Riemens Wie geïnformeerd wil worden over de vlag van de gemeente Zutphen, komt terecht bij de afdeling Voorlichting van de gemeente Zutphen. Op een flyer in kleur staat informatie over wapen en vlag. De vlag komt er bij die beschrijving wat bekaaid af. Alleen wat technische gegevens. Niets over de geschiedenis ervan zoals bij het wapen. Dat is niet alleen een tekortzoals soms blijkt wanneer mensen zich op het Stadsarchief vervoegen om die informatie alsnog te verkrijgen het is ook jammer. Want die geschiedenis is boeiend en grappig. De eerste gegevens over de gemeentevlag dateren uit 1938. In een brief van Gede puteerde Staten van Gelderland wordt ge vraagd of Zutphen ook een gemeentevlag voert, en of er ook bijzonderheden over die vlag te melden zijn. Het antwoord is kort, maar helder: dat de gemeente Zutphen geen speciale gemeentevlag voert". Toch vertegenwoordigt wethouder Koer- selman de gemeente Zutphen in dat jaar bij de manifestatie ter gelegenheid van het 40-jarig regeringsjubileum van konin gin Wilhelmina, met een gemeentevlag! Hoe men ineens aan die vlag gekomen is, vermeldt de historie echter niet. Hoe men daarna over deze vlag heeft ge dacht, is niet bekend. Dat deze toch wel enige waarde heeft, mag blijken uit het feit dat burgemeester C.C. de Jonge de vlag op 11 april 1945 aanbiedt aan de commandant van het Regiment de la Chaudière, een van de legeronderdelen die de stad enkele dagen eerder bevrijd den. We hebben (g)een vlag Het blijft zes jaar stil rond de vlag. Pas in 1951 wordt de draad weer opgepakt. De Dokkumer Vlaggen Centrale vraagt om een afbeelding van de gemeentevlag en van het gemeentewapen. Wat met de vraag gedaan is, wordt niet duidelijk. Het antwoord ontbreekt namelijk. Wanneer een jaar later de Westfaalse stad Vreden vraagt, binnen het kader van de Hanze- dagen en het zoveeljarig bestaan van de stad, of Zutphen gedurende die festivitei ten de stadsvlag beschikbaar wil stellen, komt er wel reactie. Op die brief staan twee aantekeningen, één van de burge meester en één van de gemeentesecreta ris. Duidelijk wordt dat de gemeente geen vlag heeft en dat, als ze er een zouden hebben, ze deze niet naar het buitenland zouden sturen. Die situatie - geen vlag - kan overigens niet lang geduurd hebben, want bij de opening van het nieuwe Provinciehuis wappert op verzoek van het provinciebe stuur, tussen de 112 vlaggen van de Gel derse gemeenten, ook die van Zutphen. De vlag meet 1.50 bij 2.25 meter. Nog steeds wordt niet vermeld welke kleuren deze vlag heeft. In 1958 doet de B.B.-commandant uit Arnhem een dergelijk verzoek. Ook daarop wordt positief gereageerd. Gemeentelijke nota Tien jaar later produceert de afdeling Al gemene Zaken een notitie met betrekking tot de gemeentevlag. Gesteld wordt dat de gemeentevlag, "bestaande uit twee ho rizontale banen, resp. blauw en wit, niet bij een formeel raadsbesluit is vastge steld." De heer W. van de Merendonk van deze afdeling zegt dat niet bekend is hoe men aan de kleuren blauw en wit komt, men 33 De lange weg van de Zutphense vlag

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 11