Italiaanse oorsprongen van de kwahstijl Bekend geworden zijn ornamentontwer- pen van F. Zuccaro uit rond 1600. Zo zijn er meer kunstenaars te noemen. In april 1998 werden er ornamentprenten in deze stijl tentoongesteld in het Rijksmu seum te Amsterdam: de toepassing van ornamentiek, o.a. bij gebouwen. Tekening van Sprongstraat 6. 4 Conclusie Samenvattend kan gesteld wordendat het Reigershuis toegeschreven kan wor den aan Emond Hellenraet uit Zutphen, die ook voor protestantse opdrachtgevers buiten Zutphen (raadhuis Lochem) ont werpen maakte. De schriftelijke bewijzen ontbreken nog weliswaar (het Deldense oud-archief is danig gehavend), maar de stilistische overeenkomsten met Hellenraet zijn sterk. Hierbij denk ik vooral aan gevoelig ge beeldhouwde onderdelen in de kwab werkstijl, die alleen in Zutphen terugke ren. Verder zijn dat de doorbroken fron tons, festoenen en de zeer speciale cartouche van het "hooggeplaatste" oeil de boeufvenster. Bloembakken als "laatste eer" Een schrale troost is, dat na de sloop in 1890 twee festoenen van zandsteen ver maakt zijn tot bloembakken, die op het landgoed het Stroot tot op heden be waard bleven. Verklaring van enkele vaktermen cartouche: met krullen, rol- of kwabwerk om lijst, vaak gebogen vlak, waarop een op schrift kan worden aangebracht. fronton: driehoekig of segmentvormig, door lijsten omsloten vlak dat een gevelsilhouet bekroont; dergelijk veld of versiersel boven ramen en deuren. timpaan: driehoekig bovenstuk van de voor- en achtergevel, of ruimte tussen bovendor pel van raam of deur en de daarboven zich welvende boog. (bron: Van Dale's Groot Woordenboek der Ne derlandse taal. Utrecht-Antwerpen, 1992)

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 6