Dr. EverhardJans Soms krijg je ongevraagd kopij. Dat was in ieder geval zo bij het hieronder- staande artikel van de hand van dr. Everhard Jans uit Almelo. Met zijn deskundig heid op het gebied van de bouwhistoriebeschrijft hij hier de ornamenten van enkele burgerhuizen. De figuur van Emond Hellenraetbekend als architect van het Wijnhuis aan de Groenmarktkrijgt aandacht en wordt vergeleken met de Amsterdamse bouwmeester Hendrick de Keyser. Het artikel ontstond als reactie op een bijdrage van Zeno Kolks over een huis in Del den. Kunsthistoricus Zeno Kolks heeft in het Jaarboek Twente 1996 geschreven over het reeds in 1890 gesloopte Reigershuis te Delden.1 Het artikel bevat veel lezenswaardige fei ten, maar mist een preciese aanpak wat betreft een stij(kritische analyse. Vooral de ornamentiek is in dit opstel onderbe- icht gebleven. In dit verband is een citaat van Walter Paatz veelzeggend; "Omdat de ornamentiek altijd het minste gebon den is aan utilistische doeleinden, kan het creatieve vermogen hieruit het duidelijkst worden afgelezen."2 Vergelijkend onderzoek ornamentiek Merkwaardig genoeg heeft Kolks niet ter harte genomen wat in mijn proefschrift over burgerhuisvormen tussen IJssel en Eems te lezen staat: "Boven de beide ven stertimpanen van de etage waren de in scripties "ANNO" en "1 657" (het bouw jaar) aangebracht in zandsteenblokken. De cartouche was in vlezige, vroeg-ba- rokke kwabstijl uitgevoerd. Deze ornamentiek was populair in Noord-Nederland, maar ook in Noord- Duitsland. Men wordt aan de architectuur van de Zutphense bouwmeester Emond Hellenraet herinnerd. Vergelijk bijvoor beeld de gevels van de Zutphense burger huizen Lange Hofstraat 3 en Houtmarkt 70, evenals het gebouw "Corps de Garde" aan de Pelikaanstraat 4 aldaar. Ook buiten Zutphen voerde Hellenraet (geboren in het Rijnlandse Düren) op drachten uit, zoals het raadhuis van Lo- chem ons leert. Er is ook een stilistische verwantschap met de twee bewaard ge bleven pronkgevels uit de periode rond 1660 aan de Markstraat."5 f, Het patriciërshuis 't Reigershuis aan de Langestraat in Deldengebouwd in 1657. 1 De Zutphense bouwmeester Emortd Hellenraet en het Deldertse Keigershuis

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 3