ders, namelijk het overlijden van een kind, doelde hij ongetwijfeld op zijn dochtertje Gonne die hij op 23 januari 1846 ten grave had gedragen. Nog een moderne trek in zijn pedagogi sche opvattingen vinden we in het bena drukken van het belang van aanschouwe lijkheid in de opvoeding. Hij verwees hiervoor naar het nu volstrekt vergeten Gumal en Li na, een geschiedenis tot nut en vermaak der Jeugd van de Duitse theo loog Kaspar Friedrich Lossius.22 De popu lariteit van het driedelige werk valt af te meten aan de diverse herdrukken die het beleefde: in 1856 verscheen te Amster dam de vijfde druk van de vertaling die in 1801 voor het eerst was verschenen. Zoals uit het bovenstaande wel blijkt was Van der Loeffs bestaan overkropt met ac tiviteiten op homiletisch, pastoraal en ca techetisch gebied. Hij bediende niet al leen de grootste wijk van de Hervormde Gemeente van Zutphen, hij droeg ook de herderlijke zorg voor de arbeiderswijk de Polsbroek.25 De Polsbroek De wijk Polsbroek, tussen Laarstraat en Spittaalstraat, was een typische volks buurt. Daar woonden de bedeelden en de arbeiders in huisjes die door kapitaal krachtige Zutphenaren waren gebouwd als een vorm van belegging.24 De wijk viel onder Van der Loeffs pastorale zorg en wat hij daar zag en beleefde stemde hem niet vrolijk. Hij begon aan het einde van het jaar 1844 met zijn huisbezoeken buiten en in de Hospitaalpoort, vervolgde dat in het jaar daarop en betrok toen ook de Laarpoort erbij. Na de Laarstraat afge werkt te hebben ging hij de Polsbroek in. De daar afgelegde huisbezoeken waren niet altijd even aangenaam: Huisbezoek gedaan in de Lieve Heersteeg met veel gekibbel en verdriet klinkt het op vrijdag 9 januari 1846. Ook andere waarnemingen, zoals de gevolgen van werkloosheid, leidden ertoe dat hij sedert 20 februari 1846 de Polsbroek met extra inzet bezocht. Hij constateerde daarbij dat de aanwezige bijbel- en ge loofskennis dermate slecht waren dat De klompenkerk in de Polsbroek, (collectie Stedelijk Museum Zutphen) i 17 A 'Al V :vv v m V X t: rtt MW

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 19