degene die de geboorte van haar jongste zoon (13 oktober 1842) had aangegeven op het stadhuis. Toen was de echtgenoot van Yda Sophia, Willem Weijmar, arts te Amsterdam, al overleden (op 20 juli 1842 in Amsterdam). Waarom kwam de hoogzwangere Yda Sophia Munting op 1 augustus, samen met haar dochtertje Petronella Hillegonda naar Zutphen? Nader onderzoek zal hierop misschien een antwoord geven. Het leven van Yda Sophia Munting heeft veel droevige momenten gekend. Van de drie kinderen die ze gebaard heeft, over leden de twee jongetjes op zeer jonge leeftijd, ze verloor haar echtgenoot, toen ze nog maar 30 jaar was, maar ze maakte ook mee dat een broer en zuster van haar echtgenoot op ruim 30-jarige leeftijd overleden. Haar dochter Petronella Hil legonda was geestelijk gehandicapt. Op 20-jarige leeftijd werd zij voor vier jaar opgenomen in het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Zutphen. Tot slot enkele opmerkingen over de ver mogenspositie van Matthes J.C.zn. Tot 191 7 was het kiesrecht in Nederland een censuskiesrecht. Dat betekende dat alleen mannelijke inwoners, die tenminste een bepaald bedrag aan belastingen betaal den, hun stem mochten uitbrengen. De hoogste census gold voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer. In die kiezerslijst van 1874 staat dat H.J. Matthes J.C.zn werd aangeslagen voor de volgende twee belastingen: dienstbodenbelasting 37,- en vermogensbelasting 135,36. Dit be tekende dat hij tot de groep van hoogst aangeslagenen in Zutphen behoorde. Volgens de successiememorie, opge maakt na zijn overlijden op 15 apri 18786, bedroeg de zuivere nalatenschap 73.509,21. Opmerkelijk is hierbij dat het huis in de Waterstraat getaxeerd was op 11.000,- en dat het echtpaar Mat thes voor 120.000,- aan effecten en obligaties bezat. Maar liefst 70.000,- ervan was belegd in Russische effecten. Aan zijn weduwe liet Matthes 7.000,- na. Dit bedrag, tezamen met de 60.000,- die zij aan eigen vermogen had, moet wel goed belegd zijn geweest, want bij haar overlijden bedroeg haar vermogen 110.000,-. Noten 1Deze Hendrik Justus Matthes was onder an dere predikant van de Evangelisch-Lutherse Gemeente van Zutphen van 1803-1805 en van 1826-1828. Hij overleed te Leiden in 1854. 2. Ook twee van zijn zoons zouden later in de Sleutelstad studeren: Petrus Adrianus rech ten en Jan Carel theologie. 3. Johannes Mattheüs Jansen Sluyters uit Bode graven en Willem Karei Maurits Rijnhard van Heeckeren uit Eibergen. 4. Dit huis stond bekend als het 'Martinets- huis'. Daar had de Zutphense filosoof/predi kant J.F. Martinet gewoond. 5. Het docentencorps bestond uit de volgende personen: dr. Matthes (rector), dr. H.H. van Marle (conrector), dr. W.G. Brill (docent moderne talen) en J.H. Kroon (docent wis kunde, aardrijkskunde en geschiedenis). 5. Toen Matthes overleed was hij 71 jaar oud en nog steeds in functie als rector. Hieruit mag mijns inziens geconcludeerd worden dat hij over een goede gezondheid be schikte. 8

Zutphen (vanaf 1982) | 1998 | | pagina 10