Een recente foto van het huis van Heer Borro aan het Oude Bornhof. Het huis dateert uit de tijd van Albert op de Korenmarkt. (Foto: SMZ [Stedelijke Musea Zutphen]) dewich, Lambert Stuerman, verdient nog enige aandacht. Wie was hij? In de oor konde uit 1383 komt hij niet alleen voor als momber van Hadewich, maar wordt hij ook opgevoerd als mage (verwant) van Steven van moederszijde. Hadewich was met andere woorden vermaagschapt aan haar tweede man; op welke wijze is mij echter niet bekend. Lambert blijft een wat schimmige figuur voor ons. Eind 1393 fi gureert hij als echtgenoot van Nese Steenbickers". Lambert was dus her trouwd en we mogen er daarom wel van uitgaan dat Hadewich inmiddels overle den was. Lambert Stuerman komt nog voor in een stedelijke lijst uit 1395, waar uit blijkt dat hij in de Wesserooi de vijfde, zesde en zevende slag pachtte voor de lieve som van 49 ponden. Noch Lambert noch zijn broers waren politiek actief in Zutphen; pas vanaf 1400 treden Stuer- mannen als bestuurders van de stad op. Wat weten we verder over Steven junior? Bitter weinig eigenlijk: gedurende de ja ren 1407-1412 en in 141 6 betaalde hij een jaarrente pennincrenthevan drie oude schilden ofwel negen ponden aan het Bornhof. Dit was een instelling die reeds vanaf 1320 de zorg voor thuiszit tende - dat wil zeggen: niet in een gast huis verblijvende of bedelend rondtrek kende - armen op zich nam. De om schrijving in de rekeningen van het Born hof doet vermoeden dat Steven in de oude stad woonde. Het valt op dat hij in de jaren 1413-1415 niet in de Bornhofre- keningen voorkomt. Wel wordt in laatst genoemd jaar een Bele op de Korenmarkt genoemd. Het Bornhof ontving toen van de beheerder van de stedelijke rentenkas, die later 'onderrentmeester' zou gaan he ten, een bedrag van negen ponden van wege Bele'2. Dit is precies het bedrag dat Steven jaarlijks betaalde. De rekening van 1414/1415 is niet bewaard gebleven, zo dat alleen hun beider afwezigheid in de rekening van 1413/1414 onverklaard blijft. Ik denk dat Bele de vrouw van Ste ven de jonge was, al kan ik het niet be wijzen. Van een adequate bevolkingsad ministratie was in deze tijden nu eenmaal geen sprake, zodat we op moeizaam bij- eensprokkelen van informatie aangewe zen zijn. De rekeningen van het Bornhof vertonen een gat na het boekjaar 1416/141 7. Ge lukkig zijn die van een andere zorginstel ling, het Oude Gasthuis, precies vanaf 51

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 5