Jeroen Benders Albert op de Korenmarkt, koopman (+1458)1 Dit artikel gaat over de koopman Albert op de Korenmarkt die omstreeks het midden van de 15e eeuw in Zutphen leefde. Over hem bleef voldoende informatie bewaard om een levensschetsmaar ook niet meer dan dak te maken. Zo'n schets biedt de mogelijkheid een blik te werpen achter de schermen van de handel in de Late Middeleeuwen. De IJsselsteden komen er bekaaid af met dit soortbiografische portrettenreden te meer om aan drs. J. Benders uit Groningen een veel geziene gast op het Stadsarchief van Zutphen en het Gemeentearchief van Deventereen artikel te schrijven over deze Albert op de Korenmarkt. Deze Albert leidde, in nauwe samenwerking met zijn broer Willemeen handels onderneming. De heer Benders laat zien hoe en waar deze onderneming zaken deed. Daarbij worden ook de Zeeuwse gewesten nog aangedaan. Maar het is ook de tijd van de Hanze! De activiteiten van de handelsonderne ming die Albert in nauwe samenwerking met zijn broer Willem leidde, illustreren op het niveau van de individuele koop man het uit de literatuur bekende beeld van het goederenvervoer tussen het Oost zeegebied, Engeland en de Franse Atlanti sche kust. Zeeland, met name Walche ren, was een scharnierpunt in deze ver keersstromen: Middelburg fungeerde als een soort voorhaven van de internatio nale handelsmetropool Brugge. Het zal blijken dat er een verbinding bestond tus sen de IJsselstreek en de (noordelijke) Zeeuwse gewesten. Op de Korenmarkt De toenaam Op de Korenmarkt (ik heb de spelling genormaliseerd; al met al telde ik in de bronnen zo'n 20 spellings varianten) is problematisch. Bijna iedere stad kende wel een korenmarkt; die van Zutphen wordt bij mijn weten voor het eerst in 1326 in de bronnen genoemd2. Eenieder die aan zo'n markt woonde en ter plaatse enige bekendheid genoot, kon ernaar vernoemd worden. Toch is het niet zo dat het in de laatmiddeleeuwse steden van Noord-Nederland wemelde van de mensen met de achternaam Op de Koren markt. Integendeel, mij zijn er slechts twee uit Kampen bekend: Martijn aan het eind van de 14e en Gerloch in de eerste helft van de 15e eeuw3. Overigens heb ik geen enkele aanwijzing gevonden voor enigerlei vorm van verwantschap tussen de Kamper en Zutphense Op de Koren markten. De hoofdrol is in het navolgende wegge legd voor Albert. Om het beeld volledig te maken trek ik de lijn, via een dochter van hem, door tot in de late 15e eeuw. Welke gegevens zijn er in Zutphen te vin den over de familie/families Op de Ko renmarkt? We stuiten om te beginnen in de tweede helft van de 14e eeuw op een Steven met die naam. In een brief aan het stadsbestuur van Zutphen sommen twee Keulse burgers de namen op van mannen uit heel Gelre van wie zij geldbedragen hebben ontvangen4. De mannen zijn naar stad geordend. Zutphen opent de rij met maar liefst 37 namen. Steven op de Korenmarkt is als eerste genoteerd. Hoogstwaarschijnlijk staat de brief in ver band met een akkoord dat hertog Reinald ill, zijn broer Eduard en de Gelderse ste den begin 1360 sloten met Keulen naar aanleiding van de beslaglegging te Nij- 49 Van Danzig naar Zutphen s

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 3