Uit het huwelijk van Evert en Jenneken worden twee kinderen geboren. Op 16 maart 1792 laten zij hun dochter Gerhar- dina Harmina dopen en van de andere dochter, Johanna Geertruij, is bekend dat zij op 10 september 1793 is geboren. Evert moet kort daarop overleden zijn, want in het trouwboek staat: Op 3 de cember 1797 in de Broederen Kerk Jen neken Gerritsenweduwe van Evert Riet berg is gehuwd met Frederik Bosman. Vreemd genoeg wordt zijn overlijden niet vermeld in het begraafboek. Vermoede lijk is hij in 1794 overleden omdat op 26 november van dat jaar wordt vermeld in het memorieboek dat Hendrik Rolder man wordt aangesteld tot wagenschout. Nader onderzoek (elders) naar een be- graafdatum leverde niets op. Beide kinderen van Evert Rietberg en Jen neken Gerritsen zijn al vroeg wees. Op vrijdag 17 november 1 797 wordt door de weeskamer in Zutphen een protocol op gesteld ter zekerstelling van de financiële rechten van beide kinderen. Hoogst waarschijnlijk is deze akte opgemaakt in verband met het voorgenomen huwelijk van Jenneken Gerritsen met Frederik Bos man. Ook hierin staat de datum van over lijden van hun vader Evert niet vermeld. Omdat de oplossing misschien te vinden zou zijn in de huwelijkse bijlagen, ben ik op zoek gegaan naar de huwelijken van beide kinderen. De jongste, Johanna Geertruij, trouwde met een Willem Harmsen uit Warnsveld. Maar vreemd ge noeg was het niet duidelijk waar en wan neer zij getrouwd zijn. We! heb ik ze kunnen opsporen in het contra-trouw register van de hervormde kerk te Warns veld. Daarin staat dat zij op 15 januari 1826 getrouwd zijn. Maar zowel in Zut phen als in Warnsveld zijn zij niet te vin den in de boeken van de burgerlijke stand. Mogelijk ergens anders getrouwd? Van de oudste dochter, Gerhardina Har mina, is in Zutphen niet meer bekend dan dat zij op 20 april 1814 naar Leiden is vertrokken. Op mijn vraag aan het Ge meentearchief in Leiden of daar meer be kend was over haar, kreeg ik te horen dat Gerhardina Harmina volgens het attesta- tieregister op 22 januari 1815 vertrokken was naar Arnhem. In Arnhem vond ik dat zij daar op 6 maart 181 7 getrouwd was. In de huwelijksbijlagen trof ik dan einde lijk de overlijdensdatum van haar vader Evert Rietberg aan. in een verklaring van overlijden opgemaakt door mr Joan de Bruijn ('vrederigter'), vond ik dan de datum van zijn overlijden: 22 november 1 794. Vier getuigen weten zich te herin neren, dat zij gemelde Evert Rietberg zeer wel gekend hebben en zich zijn overlij den zeer duidelijk kunnen herinneren. In diezelfde akte staat ook dat verzuimd is zijn overlijden en begraven (op het kerk hof bij de Walburgiskerk) aan te tekenen. Mijn speurtocht naar de 'vroegste' Riet- bergs in Zutphen heeft het een en ander opgeleverd, maar dat betekent niet dat het zoeken naar (en het wachten op) nieuwe gegevens hiermee is afgelopen. Noten 1De Burgerlijke Stand werd in de Franse tijd ingevoerd; vanaf 1811 zijn dan ook de ak ten van geboorte, huwelijk en overlijden te vinden in de meeste gemeenten van Neder land - ook in Zutphen. Het bevolkingsregis ter van Zutphen begint in 1842, vanaf 1 ja nuari 1850 was het vastleggen van zo'n re gister verplicht. 2. In het eerste artikel over de genealogie-Riet berg wordt melding gemaakt van het stadje Rietberg en van het grafelijk geslacht met die naam. 3. M.M. Doornink-Hoogenraad en W. Zonder van, Het Oud-Archief van de gemeente Zut phen, Derde Stuk, Regestenlijst van Brieven, Index, inv.nr. 231, reg.nr. 1355. Het betreft een brief van de stad Zutphen aan de her tog; hierin is sprake van een "graaf van Ret- berge". 4. Archief Kerkenraad Hervormde Gemeente Zutphen. 5. Archief Oude en Nieuwe Gasthuis, inv.nr. 372, p 104. 6. Voor meer informatie over de legering van soldaten in Zutphen verwijs ik naar een arti kel van J. van der Kluit in Zutphen, (1992, 54). 7. Mr R.W. Tadama, Geschiedenis der stad Zutphen. Schiedam, 1976 (2e dr.). 69

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 23