Voor het kleinburgerschap was het niet noodzakelijk om eerst een aantal jaren in een stad te wonen alvorens dit te kunnen verwerven. Het verkrijgen van het burger schap van Evert Rietberg heeft hoogst waarschijnlijk te maken met zijn benoe ming tot wageschout. In het eerder genoemde Resolutieboek staat op 8 sep tember 1790: Vermits het overlijden van Steven Huetink hebben Hun Edlen Achtb. tot Scholtus van de Wagens Karren en Schepen dezer Stad wederom aangesteld Evert Rietberg op de Tractementen en Emolumenten daar toe staande zoo nochtans dat denzelven ten gevolge Resolutie van den 16 Februarij 1760 van dewelke een Extract zal worden uitgereikt geen Tapneeringe in 't klein of groot zal vermogen te doen. Verder staat er nog - op diezelfde datum - het volgende over de aanstelling van Evert Rietberg: E. Rietberg geaccordeerd zijn bediening van Scholtus der Wagens Karren en Schepen door een voor te slaan Persoonzo lang in dienst van zijn Heer zal blijvente laten waarnemen. Dit 'Gezicht op de stad Zutphen' van W. van der Worp uit 1851 geeft Zutphen weer zoals het er rond 1300 uitgezien moet hebben. Toen de eerste Rietbergs zich hier vestigden was er nog niet zo heel veel veranderdenkele grote bouwwerken niet meegeteld! (Foto: SMZ) Twee keer Jenneke Het jaar volgend op zijn aanstelling trouwt Evert met Jenneken Gerritsen. Zij is geboren in Warnsveld, maar haar ge boortedatum is nog niet bekend. Uit gaande van de genoemde leeftijd in de overlijdensakte (73 jaap begraven op 19 september 1831 te Zutphen) moet zij in of rond 1758 geboren zijn te Warnsveld. In het Warnsveldse doopboek staat dat op 13 augustus 1758 een Jenneken, dochter van Oortwijn Gerritsen en Elsken Teunis- sen wordt gedoopt. Daar blijft het niet bij: ook op 17 december wordt een Jenneken, dochter van Hermen Gerritse en Geertjen Schothorst gedooptWie van de twee is nu de Jenneken die later met Evert Riet berg is getrouwd? In het lidmatenboek van Zutphen staat dat Jenneken in december 1 788 met atte statie vanuit Warnsveld naar Zutphen komt. Hetzelfde boek van Warnsveld ver meldt dat op 10 december 1788 een Jen neken Gerritsen met attestatie naar Zut phen vertrekt en op 16 april 1 791 een Jenneken Gerritsen met attestatie naar Voorst. Welke Jenneken vertrekt naar Zut phen en welke naar Voorst? Dat staat niet aangegeven. Misschien maakt onderzoek in het archief van de gemeente Voorst duidelijk welke Jenneken naar Voorst is gegaan en wie haar ouders waren. Zo zou dan duidelijk worden wie de ouders van 'onze' Jenneken zijn. 68

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 22