zijn kinderen gebleven zijn, is evenmin bekend. In het Burgerboek (1478-1630) worden zij niet genoemd. Het is niet be kend of zij in Zutphen zijn overleden, want de begraafboeken van de Walburgs- en Nieuwstadskerk beginnen pas in 1750. De index op het archief van de Weeska mer (1624-1811leverde ook niets op. Ook hier weer veel onduidelijkheid. Wél duidelijk wordt de naam van een Jan Rietberg vermeld in het 'Soldatenboek' 5. Hierin werd vastgelegd welke militairen werden opgenomen in het gasthuis: op 14 dec 1744 siek ingekomen Jan Riet berg soldaat onder Regiment van Burma- nia en Comp Capt Knuith en op den 27 Xbr vertrokken zijnde - 14 dagen dus ontfangen f 2.16.= Veel is het dus niet wat bekend is over deze Jan Rietberg. Ook komt een Gerrit Rietberg voor in dit boek: 1745, 27 febr doot uit het Gasthuis gedra gen Gerrit Rietberg, soldaat onder Burma- nia en comp van Leut Gollonel D van Zits ma, deze soldaat is op den 22 dec ziek ingekomen dus in huis geweest 68 dagen ontff 13.12.= Over hem ook weinig gegevens. Waar Jan en Gerrit vandaan kwamen en of zij mogelijk verwant aan elkaar zijn, is niet bekend. Ook van de omstandigheden waaronder zij eind 1 744, begin 1 745 ge diend hebben als militairen is mij (nog) vrijwel niets bekend. Volgens een publi catie van Ringoir was het regiment van Burmania in die tijd niet in Zutphen gele gerd en kwam het als garnizoen pas in 1748-1750 in Zutphen6. Evert Rietberg Veei is er tot nu toe dus niet bekend over de 'vroegste' Rietbergs. Zowel bij Otto Rytberch als bij Grietgen Rietberg is het nog niet eens zeker dat het gaat om 'echte' Rietbergs. Blij verrast was ik, toen ik in het trouw boek het huwelijk vond van een duide lijke naamdrager Rietberg: Evert Rietberg: 'Alhier getrouwd in den groote kerk den 10 april 1791 Evert Rietberg, j.m. van Wij he met J enne ken Gerritsen, j.d. van Warnsveld; b.w.a.' (b.w.a. beiden wonende alhier). Hier had ik eindelijk een Rietberg waar in ieder geval meer gegevens over bekend waren: de plaats van herkomst, de huwe lijksdatum en de naam van zijn vrouw. Evert Rietberg woont in Zutphen in een tijd waarin de Fransen van zich laten ho ren. In de Lage Landen is het dan erg on rustig. In 1793 breekt de oorlog met Frankrijk uit en in 1 794 trekken de Fran sen naar het noorden. De bevroren rivie ren bieden de Fransen de mogelijkheid om snel door te stoten naar de gebieden boven de grote rivieren. Op 4 februari 1 795 komt ook Zutphen onder Frans be stuur te staan.7 Dit laatste heeft Evert Rietberg niet meer meegemaakt. Evert Rietberg is niet in Zutphen geboren, maar is afkomstig uit Wijhe. Mogelijk is Evert een zoon van Geerlig Rietberg en Jennechin Herms, gedoopt op 20 april 1 749 te Wengele (in de buurt van Wijhe). Als dit klopt ben ik in de verte verwant met deze Evert. De reden van deze onze kerheid is dat nergens de leeftijd van Evert genoemd wordt; ook bij zijn huwe lijk is die niet bekend en zo is zijn ge boortejaar niet te berekenen. Wanneer hij precies naar Zutphen is ge komen, is evenmin bekend. Wel weten we dat hij in 1 790 (klein)burger wordt van de stad. In het Memorie- en Resolu tieboek staat op 8 september 1 790 geno teerd: Hun Ed.en Achtb. hebben Evert Rietberg, geboortig van Wijhe en van de Gerefor meerde Religie op deszelfs verzoek met het recht dezer Stads kleine Burgerschap tegens betaling der gewone Jura en het afleggen van den Burgereed gebenefi- ceerd. 67

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 21