origineel geraadpleegd. Na enig zoeken vond ik dat op 25 december 1648 een aantal personen werd ingeschreven, waaronder Grietgen Rietberg. Haar naam stond genoemd samen met een Willem Waldron. Veel leverde het niet op. Alleen de juiste datum waarop haar attestatie van Grave naar Zutphen werd ingeschreven en ver der het feit dat zij samen met een Willem Waldron naar Zutphen was gekomen. Of zij met deze Willem gehuwd was, is niet duidelijk. Wel is met een zekere stellig heid op te maken uit de plaats van her komst (Grave) en door de herkomst van de andere personen, die op die datum werden ingeschreven, dat Willem Wald ron een militair geweest moet zijn. Toen ik de naam Willem Waldron had, heb ik weer gekeken naar een mogelijk huwelijk en naar de geboorte van kinde ren van Grietgen Rietberg en Willem Waldron. Ik vond niets. Ook hun vertrek uit Zutphen heb ik niet kunnen achterha len in het archief. Het gebrek aan gegevens is echter niet het grootste probleem. Bij het zoeken naar Grietgen in het originele lidmaten boek, liep ik aan tegen het feit dat ik het handschrift niet goed kon ontcijferen. Hulp op de studiezaal leverde uiteindelijk drie varianten van de naam Rietberg op: Rietbergh, Rienbergh en ?ierberg. Nu kwam de vraag boven of deze Griet gen wel de familienaam Rietberg droeg. Om een antwoord op deze vraag te krij gen, heb ik het artikel "Een 17e-eeuws adresboek der stad Grave" van Dr. J.P.W.A. Smit in het tijdschrift De Bra bantse Leeuw (1965) gelezen. In dit arti kel staat een transcriptie van het "manu aal der poortchijnzen van Grave". Helaas kwam ik daar geen Rietberg, of een naam die daar op lijkt, tegen en evenmin de naam Waldron. Dat zou kunnen omdat het register van een iets latere datum is dan de vertrekdatum van Grietgen en Willem uit Grave. In een brief van het Gemeentearchief van Grave werd mij, als antwoord op mijn vraag naar het voorko men van de namen van Grietgen Rietberg en Willem Waldron in Grave, meege deeld dat dat met het geval was. Wel kwam in een doopboek de naam Gulken Rieberch voor, gedoopt op 2 april 1630, kind van Hans en Catalin Verder ver meldde het trouwboek van Grave (NH 1676-1687) het huwelijk van de weduw naar Frans van Ridbergh met de weduwe Grietjen Hendriks. Of we hier te maken hebben met familieleden van Grietgen Rietberg is niet duidelijk. De naam Riet berg kwam in deze periode in Grave ver der niet voor. Zo is nog steeds niet met zekerheid te zeggen of we hier te maken hebben met een 'vroege' Rietberg. Het Gemeentear chief van Grave gaf het advies verder te zoeken in het Algemeen Rijksarchief in 's-Gravenhage, omdat daar meer gege vens te vinden zijn over militairen - die trokken vaak van de ene vestingplaats naar de andere. Ook al zou nader onder zoek uitwijzen dat Grietgen de familie naam Rietberg droeg, dan nog is zij waar schijnlijk niet de vroegst voorkomende Rietberg in Zutphen. Zo leverde nader onderzoek in het Stads archief van Zutphen niet de naam Riet berg op, maar wel één met een andere schrijfwijze. In de index op de doopboe ken 1608-1700 werd Otto Rytberch ge noemd. Op 16 maart 1628 liet hij een zoon Garrit dopen, op 26 augustus 1 631 een kind met de naam Jeznes, op 15 ok tober 1 634 een kind met de naam Gar- ritje en op 25 januari 1637 een kind met de naam Essele. Een aantal jaren eerder, namelijk op 13 maart 1613, liet een Otto Rytberch ('sol daat cop. van G. Otto') een zoon Henric dopen. Of het hier om dezelfde vader gaat, is niet duidelijk. Het is niet onmoge lijk, maar dan zou het mogelijk om een kind uit een eerder huwelijk kunnen In het trouwboek staat dat op 2 juli 1626 het huwelijk van Otto van Ritbergen heeft plaatsgevonden. Mogelijk gaat het hier om Otto Rytberch, die in later jaren een viertal kinderen liet dopen. Met wie hij gehuwd was, is niet bekend (de naam van de vrouw wordt nergens genoemd). Waar deze Otto van Ritbergen Rytberch en 66

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 20