Ger Rietberg De heer G.H. Rietberg uit Smilde heeft de lezers al eerder (pag. 1-5 van deze jaargang) aangenaam verrast met een genealogische bijdrage. Dit keer graaft hij verder in de genealogie-Rietberg. Wat dit artikel zo aardig maakt is de wijze waarop het archiefonderzoek beschreven wordt. Heel gedetailleerd kunt u de auteur volgen op zijn speurtocht. Dat die tocht niet uitsluitend Zutphen betreft wordt duidelijk in deze tweede bijdrage. Bij mijn eerste bezoeken aan het Stads archief van Zutphen heb ik voornamelijk gekeken naar de akten uit de registers van de Burgerlijke Stand en naar het bevol kingsregister. In beide registers kwam een aantal Rietbergs voor die ik nog niet kende. Na het verwerken van deze gege vens had ik een aardig overzicht van het voorkomen van de naam Rietberg in Zut phen vanaf de invoering van de bevol kingsadministratie1. Toen ik een beeld gekregen had van de naam Rietberg in Zutphen vanaf de Franse tijd, was ik toch wel nieuwsgierig geworden naar het mogelijk voorkomen van de naam Rietberg vóór 1811. Ik ben begonnen met het raadplegen van de in dexen op de doop-, trouw- en begraaf- boeken; vervolgens de index op het lid- matenregister van 1609-1810 van de Nederduits Gereformeerde kerk (de Voor loper' van de Nederlandse Hervormde Kerk). Hierin trof ik een aantal keren de naam Rietberg aan; soms geschreven als Rietbergh. Tot mijn verbazing trof ik de naam Riet berg in nog oudere boeken aan. De 'vroegste' Rietberg die ik in Zutphen aan trof woonde niet in Zutphen. Het betrof een lid van het grafelijk geslacht Riet berg2. In de regestenlijst van 'de brieven' 3 is een brief te vinden van 7 september 1502. Als eerste persoon met de familienaam Rietberg, die vóór 1811 in Zutphen ge leefd moet hebben, kwam ik in de index op de lidmatenboeken van 1609-18104 de naam tegen van Grietgen Rietberg. Volgens dat boek was zij afkomstig uit Grave en in december 1648 met attestatie naar Zutphen gekomen. Ik was blij met deze vondst, omdat dit aangaf dat in Zut phen al vroeg een Rietberg heeft ge woond. Maar ik was wel enigszins verrast door het jaartal en de plaats van her komst. De mij tot nu toe vroegst bekende Riet berg in mijn stamreeks dateerde van 1644 en kwam voor in de IJsselstreek. In dat jaar was een Jan Hermens Rietberg ge huwd met een Woltera Beeltsnijder uit Kampen. In 1645 werd in Wijhe hun zoon geboren. Mogelijk had ik hier een spoor gevonden naar een nog oudere generatie Rietberg en met mogelijk een ander herkomstge- bied, namelijk Grave. Vol ijver en enthousiasme ging ik in het archief van Zutphen op zoek naar meer gegevens over deze Grietgen Rietberg. Het onderzoek verliep niet echt voor spoedig. Ik trof haar niet aan in het trouwboek van 1600-1651ook in het doopboek van 1647-1673 kwam ik haar naam niet tegen. Omdat het lidmaten boek zelf mogelijk meer gegevens zou kunnen bevatten dan de index, heb ik het 65 Op zoek naar 'vroege' IRietbergs in Zutphen

Zutphen (vanaf 1982) | 1997 | | pagina 19